Může za to deštivé počasí a také dlouhá zima. Někteří zemědělci dokonce ještě sklízet ani nezačali. „Je pravda, že obvykle v tomto období už začínáme sklízet naplno, ale letos je všechno opožděné. Proto se teprve rozjíždíme na raných odrůdách, kterých ovšem nemáme vysázeno nejvíc. Také jsme sklidili trochu ozimého ječmene, ale to je zatím vše," sdělil Radovan Mančík ze zemědělského podniku v Mikulčicích.

Přestože zemědělci začali se sklizní později, očekávají mnohem vyšší výnosy než loni. „Průměrný výnos nemůžeme teď přesně určit, obvykle se však pohybuje lehce pod šesti tunami na hektar. A ozimého ječmenu máme letos sklizeno šest tun, za což jsme rádi. Mívali jsme i více, ale oproti loňskému roku je to trojnásobně víc," informoval ředitel zemědělského podniku v Čejkovicích Tomáš Martinec.

Se sklizní pšenice začali v Čejkovicích v pondělí. Jaký bude výnos z ní letos, tedy zatím Martinec nemůže určit. Podle něj bylo počasí neobvyklé i v letošním roce. „Na naše poměry hodně pršelo. Obilí to prospělo, kukuřici to však uškodilo, protože se kvůli mokru později selo. Bylo chladněji a kukuřici chyběla i ta správná teplota, kterou dohání teprve teď," poznamenal Martinec, jehož firma začala se sklizní o týden později než je obvyklé.

Sucha už neuškodí

Podle šéfky agrární komory v Hodoníně Milady Zimákové budou letošní výnosy průměrné. I to však znamená výrazné zlepšení oproti loňsku, kdy si zemědělci stýskali na jedny z nejhorších žní v posledních letech. „Zatím to nemohu říct přesně, protože se sklizní nejsme ještě u konce. U ozimého ječmene byl výnos téměř šest tun a to je malinko nad průměrem," sdělila Zimáková s tím, že zatím je sklizeno jen asi pět procent z celé zaseté plochy.

Počasí podle Zimákové bylo pro zemědělce ideální. „Znamenalo pro ně pouze několika denní zpoždění, špatný vliv na úrodu by rozhodně mít nemělo," poznamenala Zimáková.

Zemědělci se nebojí ani současných veder a především sucha, které pro úrodu často znamená katastrofu.

Podle nich už mohou uškodit nanejvýš některým pozdním obilninám. „Zejména kukuřici, ta už by potřebovala trochu vody. Nezaprší-li ještě třeba dva týdny, výnosy z kukuřičných polí budeme mít nižší," řekl s menšími obavami například soukromý zemědělec z Veselí nad Moravou Josef Machala.

Vyšší úroda se podepíše i na ceně obilí. „Výnos má obrovský vliv na cenu a ta jde letos radikálně dolů. Mohla by klesnout i na šedesát procent z loňské částky," sdělil ratíškovský ekonom Bořivoj Rektořík. Vloni se cena krmného obilí pohybovala kolem 5300 korun za tunu, potravinové vyšlo na 6000 za tunu. Zda levnější cenu obilí pocítí i spotřebitelé, si ekonom netroufá odhadnout.