„Je to pravda, ale k důvodům se nechci vyjadřovat po telefonu," řekl v pondělí Hrabec Břeclavskému deníku Rovnost s tím, že vydá písemné vyjádření. Ale až později.

Předseda místní organizace ANO v Mikulově Ivo Ježek potvrdil, že kandidátku v minulém týdnu opustilo pět lidí. „Pan Hrabec mi sdělil svůj nesouhlas s odhlasovanou podobou kandidátky, ostatní se nijak nevyjádřili," nepřímo potvrdil Ježek to, o čem se po Mikulovu šušká, totiž že Hrabec „stáhl" další čtyři lidi s sebou.

Podle kuloárních informací jsou hlavním důvodem rozkolu dlouhodobé neshody mezi Hrabcem a dvojkou kandidátky – nynějším místostarostou města Eduardem Kulhavým. „Na našich schůzkách se navenek žádné významnější rozpory neobjevily. Pan Hrabec jako každý jiný má ale právo mít vlastní názor a být nebo nebýt členem týmu, pokud mu nesedí jeho složení," komentoval to Ježek.

Kulhavý poskočil

Novou mikulovskou jedničkou ANO v komunálních volbách tak bude už třiasedmdesátiletý Kulhavý, který před čtyřmi lety kandidoval za ČSSD. „Je to zkušený komunální politik, z tohoto hlediska je pro hnutí přínosem. Samozřejmě, není již nejmladší a původním záměrem místní organizace bylo mít na postu jedničky novou tvář," přiznal Ježek, že původně měli o lídrovi trochu jiné představy.

Na otázku, zda nynější události negativně neovlivní obraz Babišova hnutí v Mikulově a podzimní volební výsledek, šéf ANO v Mikulově odpověděl. „Nikoho netěší rozpory, ale na druhou stranu je tato situace lepší, než kdyby se objevily až po volbách. Já osobně věřím, že až na hlasy, které by získal pan Hrabec 
a další kandidáti, kteří odstoupili, nebude mít situace na výsledek významnější vliv."

Kulhavý má ale trochu jiný názor. „Samozřejmě nás to poškodí," uvedl s odkazem na zřejmou nevýhodu, kterou ve volební matematice představuje nekompletní kandidátka. Na její doplnění je už pozdě.

Z pěti mikulovských „odpadlíků" byli členy ANO pouze dva. Zda v hnutí zůstanou, není jasné. „Zatím nikdo 
z nich nepředal naší místní organizaci prohlášení o vystoupení z hnutí," konstatoval v pondělí Ježek.