„V kontejnerech končí naprosto všechno. Fotopasti odhalily desítky lidí, a to i z okolních obcí, podnikatele či příslušníky sousedních států, jak do nich odhazují to, co nemají. Tomu chceme zabránit," sdělila vedoucí břeclavského odboru rozvoje a správy Jana Šupová.

Od začátku července tak dojde ke zrušení kontejneru na stanovišti Hraničář, tedy u ulic Budovatelská, Nádražní a Gagarinova, a poté v ulici Říční. „Aby nám tady nevznikaly černé skládky, posílíme hlídkovou činnost městské policie a nasadíme i fotopasti," varovala Šupová.

Na dalších místech, konkrétně na Rovnici, v ulici Tylova a Pod Zahradami, nově Tempos přistaví kontejnery vždy ve středu. A druhý den je zase odveze.

„Na sídlišti ČSA v ulici Záhumní v nejbližší době zřídíme hlídané stanoviště. Každou sobotu tu budou přistavené velké kontejnery na objemný a zelený odpad. Bude u toho i pracovník, který na vše dohlédne," popsala nový systém Šupová.

Jak dodala, odpad budou moci lidé vozit na místo od osmi hodin ráno do půl páté odpoledne. Týká se to těch, kteří jej přivezou na kole či přijdou pěšky. Ty, kteří přijedou autem, odkáže pracovník na sběrný dvůr.

Podle zástupce velitele břeclavské městské policie Zdeňka Nováka je hlídání velkokapacitních kontejnerů bojem s větrnými mlýny. „Pomáhají nám fotopasti, ale i ty zaznamenaly jen velmi malé procento lidí, kteří kontejnery zneužívali. Je to neřešitelný problém. Proto vítáme iniciativu města, které chce vyzkoušet systém hlídaných kontejnerů," uvedl Novák.

Tomáš Hlavenka, jednatel společnost STKO, která se zabývá odpadovým hospodářstvím na Mikulovsku, radí Břeclavi velkoobjemové kontejnery nejlépe nahradit. „Hlídat je není špatné řešení. Ještě lepší je ale přímo vtáhnout obyvatele do odpadového hospodářství. Například tím, že město dá popelnici na bioodpad do každého domu. Bude jejich osobní a každý si za obsah bude sám ručit," přiblížil Hlavenka jedno z řešení.

Břeclav je jedním z posledních měst v republice, které v takové míře využívají velkokapacitní kontejnery. Nachází se na více než dvaceti místech. Za jejich svoz zaplatí radnice ročně kolem čtyř až pěti milionů korun. Úklid kolem kontejnerů navíc stojí město měsíčně další desetitisíce.