„Asi před měsícem a půl jsme měli jednání s městem. Problém se týkal nejenom Zkušebny, ale i podniku s rychlým občerstvením a pizzerie, které jsou na Dolní České. Mají totiž otevřeno do časných ranních hodin a lidé se sem stahují za teplým jídlem z celého města. Někteří bydlící si stěžují na hluk, který dělají návštěvníci. Ale to my neovlivníme. Město hrozilo vyhláškou, že omezí otevírací dobu podniků do deseti hodin večer. Zdá se mi ale, že by tak výrazně omezili podnikání," uvažoval provozovatel Zkušebny Daniel Maceček.

Jak doplnil, následovala série nejrůznějších kontrol. „Vystřídali se u nás hasiči, hygiena i další úředníci. Před měsícem přišlo rozhodnutí ze stavebního úřadu, že máme Zkušebnu zavřít. Jedním z důvodů bylo, že zábradlí má špatný sklon a na pódiu chybí rohy označené žlutočernou páskou," vyjmenoval Maceček, který klub provozuje druhým rokem.

Podle místostarosty Znojma Jana Groise město pouze reagovalo na závěrečnou zprávu technika požárního sboru. „Hasiči vyzvali město, aby situaci vyřešilo. Místo ohrožovalo bezpečnost návštěvníků a na podkladě této zprávy vydal stavební úřad rozhodnutí," přiblížil Grois.

O nezbytné drobné úpravy se podělil provozovatel klubu s majitelem domu. Zkušebnu podpořila na nedávném benefičním koncertu částkou pět tisíc korun stovka lidí. „Vím, že naši příznivci dávali maximum, co mohli, a cením si toho," připomněl provozovatel podniku.

Hudební klub Zkušebna je nyní zavřený.

Jak doplnil, situaci s hlučícími hosty před podnikem by pomohli vyřešit strážníci, kteří by zde hlídkovali vždy v pátek a sobotu v čase, kdy je klub s kapacitou pětatřicet lidí nejnavštěvovanější. „Městská policie se zabývá problémy před velkými podniky. Mně doporučili, abych situaci řešil sám. Najal jsem vyhazovače, ale bezpečnost a klid na ulici nedokážu ovlivnit," uvažoval Maceček a dodal, že úředníkům vadil i fakt, že deset let staré kolaudační rozhodnutí hovoří o vinárně a nikoli o pivnici.

Jeho rozladění sdílel i provozovatel Hospůdky Na Věčnosti Ivo Bílek. „Nelíbí se mi to, mám dojem, že město řeší zástupný problém. Sjednat pořádek na ulici má v každém případě policie. S podobnými problémy se před časem potýkala i Věčnost," podotkl Bílek, který vede hudební klub již osmnáctým rokem.

Lidé bydlící v Dolní České spí nyní poměrně klidně, ale o agresivní opilce není v této lokalitě nouze ani po uzavření Zkušebny. „S příchodem teplého počasí očekáváme opět porušování nočního klidu a veřejného pořádku. Z provozoven se otevřenými okny často šíří hluk do ulice. Sice byl poslední měsíc v Dolní České větší klid než obvykle, asi před týdnem jsme zde řešili napadení strážníka podnapilým mužem," tlumočila stanovisko městské policie mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková.