Jak už Brněnský deník Rovnost dřív informoval, ve funkci vystřídá současného děkana Michala Kozubka, který fakultu vedl čtyři roky. Toho při nové volbě akademický senát několikrát nepodpořil.

Zlatuška senátorům podle svých slov nabídl novou alternativu. „Fakulta se musí víc soustředit na studenty a jejich uplatnění než být jen souhrnem vědeckých ústavů," konstatoval s tím, že jeho programové prohlášení při volbě bylo reálnější než Kozubkovo.

Jiří Zlatuška
- vystudoval obor matematická informatika a teoretická kybernetika
- na Masarykově univerzitě působí od roku 1981
- v roce 1994 získal profesuru a založil Fakultu informatiky
- rektorem Masarykovy univerzity byl v letech 1998-2004
- děkan Fakulty informatiky byl mezi lety 2004 a 2011
- od září Fakultu informatiky povede počtvrté
- od roku 2013 je poslancem za hnutí ANO
- jako senátor působil mezi lety 2002 a 2008
- brněnským zastupitelem byl od roku 2006 do roku 2010
- působil i ve společnostech Starez či Veletrhy Brno
- je místopředsedou Rady vysokých škol
- je ženatý a má tři děti

„Kozubek plánoval, že na fakultě za čtyři roky přibude o patnáct procent víc zaměstnanců. Nemyslím, že je to uskutečnitelné. Podle mě musíme místa zachovat a nenavyšovat je," dodal Zlatuška.

Na dvou židlích

Kvůli znovuzvolení teď musí Zlatuška svůj čas rozdělit mezi dvě povolání. K tomu je stávající děkan Kozubek skeptický. „Mám velké pochybnosti. Je lepší, pokud se člověk děkanské funkci věnuje naplno," vysvětlil.

Kozubek plánuje dál učit na brněnské informatice a věnovat se víc výzkumu. Funkční období mu končí posledního srpna.

Zlatuška se skloubení dvou důležitých funkcí nebojí. „V minulosti se už objevilo několik podobných případů, kdy lidé působili na více takto důležitých pozicích najednou a úspěšně," upozornil Zlatuška a zmínil například bývalou děkanku Vysokého učení technického a poslankyni TOP 09 v Jihomoravském kraji Annu Putnovou.

„Nejsem osamělý superman. Naopak mám výhodu, že fakultu znám a zakládal jsem ji," myslí si Zlatuška.

S tím souhlasí i brněnský politolog Pavel Šíma. „Není to o tom, jestli politika na akademickou sféru patří, ale jestli dotyčný člověk dokáže funkce oddělit. Pokud ne, je to špatně. Proto je důležitá především transparentnost a otevřenost jeho jednání. Podobná situace by byla skutečně problémová, kdyby se týkala například rektora univerzity či kvestora," shrnul Šíma.

Zlatušku zvolilo šest akademických senátorů z devíti. Ani u nich jeho politické angažmá nehrálo roli. „Zapůsobil na nás programem při volbě. Souhlasil jsem s ním například v otázce počtu zaměstnanců na fakultě," komentoval předseda akademického senátu Jiří Barnata.

Kromě Zlatušky a Kozubka se o děkanský post ucházel i proděkan fakulty Tomáš Pitner.

Pokud Zlatušku jmenuje rektor univerzity Mikuláš Bek, povede fakultu informatiky až do srpna 2019. Jedním z jeho prvních úkolů bude rozhodnout o blížící se rekonstrukci fakulty. „Záleží ale, kolik peněz na ni vyčleníme. V tomto s Kozubkem souhlasím. Velké posluchárny fakulty jsou v katastrofálním stavu. Zároveň nesmíme zapomínat, že fakulta potřebuje i ty menší," doplnil Zlatuška.

Neklidnou debatu o volbě děkana před dvěma lety zažila i fakulta brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity. Spory o děkanské místo se rozhořely i loni na Vysokém učení technickém či v březnu na právnické fakultě.