Co se pro vás mění?

Není to až takové novum, protože o tomto organizačním způsobu jsme se bavili už dříve. Představa, že Lednicko-valtický areál bude mít jednoho správce, tady byla už v minulosti. Říkali jsme si ale, že se tak velká změna nedá uspěchat. Až aktuální situace tomu nahrála.

Nemáte obavu, že když vaši nadřízení zjistí, že to funguje s jedním kastelánem, zůstanou vám nové starosti napořád?

Tak to určitě nebude. Oba zámky musí mít někoho, kdo bude přímo na místě a bude organizovat provoz. Je to spíš o tom, aby někdo sjednotil všeobecnou vizi.

Jak velký zápřah pro vás teď Valtice jsou?

Bude to časově náročnější. Jsem ale na velký zápřah zvyklá. A pokud tam bude schopný člověk, myslím, že nenastane problém.

Za působení pana Tlustáka je zjevné, že zámek šel takzvaně nahoru. Přibily akce i využití areálu. Vidíte to stejně?

Udělal tam obrovskou spoustu práce. Má nachystaných ještě více dobrých projektů, které jsou v různých fázích. V tom budeme pokračovat.

Kladná hodnocení převažují také od lidí diskutujících na webu. Mnoho z nich zpráva o obvinění zaskočila. Jak jste to přijala vy?

S překvapením. Na druhou stranu se zatím nic neprokázalo. To, co médiím řekli kriminalisté, je takové vágní. Rozhodující bude soud. Jsem přesvědčená, že to dopadne dobře.

Existuje z vašeho profesního pohledu důvod, který by vysvětlil pohnutku úmyslného zničení uměleckých děl?

Nevím, co k tomu říct. Do případu nevidím. Vím jen, že umělci tam měli obrazy uložené bez jakéhokoliv seznamu. To je vada číslo jedna. Tak hodnotný majetek by měl být zaevidovaný a pojištěný. To chybělo. Kdo jak pochybil, určí až soud.

Na obou zámcích se připravuje několik novinek. Je některá z nich v ohrožení?

Žádné projekty ohrožené nejsou. Kromě kulturních akcí v Lednici nic velkého nechystáme. Půjde spíše o drobnosti. Chtěli jsme ještě otevřít místnosti na Minaretu, to se nám ale nepovede. Restaurování je složité a navíc se prodraží. Žádali jsme o zvýšení dotace. Hotovo bude asi až na příští turistickou sezonu.

Jak dlouho je podle vás současný stav udržitelný?

Pro mě je to omezeno věkem. Vize kastelána pro oba zámky nejspíš zůstane natrvalo. Dlouho se o tom uvažuje a dlouho se vše připravuje. Jak řekla naše generální ředitelka, teď nastal impuls, aby se změna urychlila.