Důvodem prodloužení lhůty je zřejmě i fakt, že v původním termínu se nikdo oficiálně nepřihlásil. To Deníku dodatečně potvrdila i mluvčí města. „V předchozím termínu pro podání nabídek nebyly žádné nabídky doručeny," napsala Pastrňáková.

Přesto ale určitý zájem je. Na základě námitky jistého uchazeče změnili totiž radní  v průběhu soutěže část podmínek. Jakého uchazeče, ale mluvčí města neprozradila. V zadávací dokumentaci tak radní zmírnili  jak požadavky na doložení významných služeb, tak i kvalifikační předpoklady uchazečů.

Město například původně požadovalo, aby firma, která se do soutěže přihlásí, měla jen za poslední tři roky za sebou alespoň pět organizací zakázek v hodnotě přes sto milionů korun, k tomu alespoň deset organizací zakázek za padesát milionů a také alespoň dvacet organizací soutěží za dvacet milionů.  Právě v těchto bodech radní slevili, když u každého požadavku ubrali pokaždé o několik zakázek.

Vedoucí, který tým na organizaci znojemských zakázek povede, musel pak mít původně alespoň patnáctiletou praxi v oblasti zadávání veřejných zakázek. Teď Znojmo naznalo, že u šéfa týmu postačí praxe sedmiletá.

Firma, která z této soutěže vzejde, má v následujících letech organizovat veřejné soutěže nejen pro samotné Znojmo, ale i pro městské organizace. Předpokládaná hodnota této zakázky je deset milionů korun. Podmínky soutěže na tuto firmu podepsané starostou Znojma Vlastimilem Gabrhelem a vypracované advokátní kanceláří KŠD Legal byly od počátku velmi tvrdé a v mnoha směrech příliš konkrétní, což podle oslovených odborníků vyvolává nad celou soutěží otazníky. Podle nich město hledá buď nevídanou „superfirmu", nebo jsou podmínky šité na míru konkrétní firmě.

„Je to sice otevřené řízení, na druhou stranu jsou ty podmínky strašně složité a náročné. Navíc tam jsou tak konkrétní požadavky, až to v člověku vyvolává otázku, zda to není chystané pro jednu, maximálně dvě firmy ve státě," komentoval již dříve opoziční zastupitel Jiří Kacetl.

Že byly původní zadávací podmínky pro případné zájemce stanoveny velmi přísně, potvrdil nedávno i právník Martin Novák ze společnosti Transparency International, která je zaměřena na boj s korupcí. Zejména původní požadavek na délku praxe vedoucího a dalších členů realizačního týmu považoval za „nepřiměřený a diskriminační".

Podobně kritický byl i Jiří Feichtinger z Advokátní kanceláře Feichtinger Žídek advokáti, jež se mimo jiné specializuje na veřejný sektor.

S původně nastavenými kontroverzními zadávacími podmínkami navíc ostře nesouhlasil i znojemský radní Jiří Ludvík, který dokonce na protest opustil v závěru loňského roku místo radního a odešel do opozice. Nynější změny v zadávací dokumentaci, k nimž přistoupili radní, jej proto nijak zvlášť nepřekvapily. „Od začátku jsem přece upozorňoval, že by ty podmínky neměly být tak přímé a přísné, čímž se hrozně omezuje soutěž," komentoval Ludvík.

Ten sice podle jeho slov nemá prostudováno, jak moc se podmínky soutěže nyní změkčily. „Nicméně je to pozitivní posun, avšak je tu ztráta času. Město přeci tvrdilo, že na to strašně spěchá," připomněl.