Nemocnice v souvislosti s chřipkou vyhlašuje aktuálně zákaz návštěv. „V souvislosti se zvýšeným výskytem respiračních onemocnění vyhlašujeme zákaz návštěv od čtvrtka sedmnáctého ledna až do odvolání. Zákaz návštěv se týká obou částí Nemocnice Znojmo," sdělil ředitel nemocnice Miroslav Kavka.

Podle lékařů letos nejsou klasické chřipky příliš početné, ale mají poměrně dost komplikací. „Nasazujeme antibiotika a pacienty mnohdy trápí například záněty čelních dutin nebo náběh na zápal plic. Odesíláme je tedy do odborných ambulancí," informoval praktický lékař Lubomír Černošek.

Chřipkových onemocnění přibývá obvykle před Vánocemi. Ani letos tomu nebylo jinak. „Předpokládám, že pokud bude mrznout, mohlo by chřipek ubývat. Virus chřipky je nejvíce aktivní, pokud se teplota pohybuje mezi nulou a dvěma stupni nad nulou. Z mé dlouhodobé zkušenosti vyplývá, že výskyt chřipkového onemocnění souvisí i s fázemi měsíce. Vše by se mohlo začít obracet za čtrnáct dní, kdy bude měsíc v úplňku. Z mých pacientů nikdo prasečí chřipkou neonemocněl a věřím, že její výskyt bude pouze ojedinělý," řekl Černošek.

Nárůst počtu nemocných zaznamenala také například lékařka Karolína Dobešová, provozující praxi v Jaroslavicích. „Týká se to především věkové skupiny dvacetiletých až třicetiletých pacientů. Všichni se šli na neschopenku léčit domů," přiblížila Dobešová.

Studenty ve školách zatím chřipka příliš nesužuje. „Nemocnost našich žáků není výrazně vyšší, ve vyučování chybělo pouze několik jednotlivců," naznačil v úterý ředitel znojemské školy na náměstí Republiky Zdeněk Mikulič.