Hlavní vzkaz dětem je podle ředitele vojenských lesů Josefa Vojáčka jasný. „Zní jednoduše: Zvedni se od počítače a jdi do lesa. Soutěže, úkoly, kvízy i další prvky prezentace jsou vytvořené tak, aby děti k návštěvě přírody jednoduše motivovaly. Možná trochu paradoxně tak využíváme informační technologie k tomu, abychom mladou generaci odvedli z kyberprostoru do reálné přírody. Rodičům a učitelům pak chceme pomoci a poradit, jak s dětmi v lese trávit čas," přiblížil Vojáček.

Web mimo jiné odkazuje také na lesní pedagogy, kteří v jednotlivých oblastech pořádají například exkurze a vycházky do lesa nejen pro mateřské, ale i základní a střední školy. „Program může být celodenní, ale i jen na několik hodin, záleží na potřebách školy," naznačil lesní pedagog Jiří Fusek.

ZÁŽITKOVÝ LES

Děti nečeká jen teorie v podobě například přednášky. „Chceme jim les představit co nejzábavnější formou plnou zážitků. A tak se vše odehrává přímo v něm. Témat máme mnoho, od toho, jak roste les nebo jak se v něm chovat, až po myslivost. Ta bývá také pro děti často nejzajímavější," přiblížil za plumlovskou divizi Fusek.

Právě pod tu se můžou hlásit i školy z Vyškovska. A nejen ony. „V Rychtářově se například zapojujeme do kulturních akcí místního Moped teamu," nastínil Fusek.

On a jeho kolegové nabízejí i další aktivity, které mají v dětech umocnit vztah k přírodě. „Zajistíme i přednášky na školách formou dramatických her, tvořivé dílny, zveme také na naučné stezky a interaktivní naučné chodníky, představujeme třeba i turistické zajímavosti a památné stromy," doplnil mluvčí vojenských lesů Jan Sotona.