deník.cz Chci zprávy do e-mailu
Chci předplatné
VYBRAT REGION
27. 1. - 28. 1.
2023
Prezidentské volby Kandidáti Pavel Fischer

Pavel Fischer

VÝSLEDKY VOLEB
Kandidát na prezidenta 2023 - Pavel Fischer
Věk: 57 let
Povolání: senátor, bývalý diplomat
Strana: podporuje ho koalice Spolu (má podpisy 20 poslanců a 30 senátorů)
„Prezidentskou kancelář bych přesunul mimo areál Pražského hradu.“
Sdílejte:

Pavel Fischer

Blízký spolupracovník Václava Havla se o Pražský hrad pokouší už podruhé. V roce 2018 naskočil Pavel Fischer do rozjetého vlaku poměrně pozdě a překvapivě skončil třetí s 10,2 procenta hlasů. V témže roce získal jako nezávislý s podporou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN senátorské křeslo.

Přečtěte si exkluzivní rozhovor Deníku s kandidátem Pavlem Fischerem:

Senátor a prezidentský kandidát Pavel Fischer
Česká vlajka v rukou putinovců je vlastizrádná, říká Pavel Fischer

Jako bývalý velvyslanec ve Francii má blízko k mezinárodněpolitickým otázkám, a proto se stal předsedou senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Ostře se vymezoval proti agresivní ruské politice. Varoval před tím, aby se čínská firma Huawei podílela na budování vysokorychlostních telekomunikačních sítí 5G. Proto si například pozval na kobereček majitele PPF Petra Kellnera, byť ten se na slyšení do Senátu nedostavil.

I z těchto důvodů Fischer patřil k nejvýraznějším kritikům prezidenta Miloše Zemana. Jeho snahu o získání nejvyššího úřadu podpořila koalice Spolu, konkrétně pak dvacet poslanců a třicet senátorů, kteří podepsali jeho nominační petici.

Tisková konference k vyhlášení prezidentské kandidatury senátora Pavla Fischera (nezávislý), 18. října 2022, Praha
Pavel Fischer chce euro. I zákon o manželství pro všechny by podepsal

Fischer má blízko ke katolickému konzervativismu. V roce 2017 překvapil názorem, že by nejmenoval homosexuála členem Ústavního soudu. Za toto vyjádření se později omluvil a při oznámení své kandidatury uvedl, že by podepsal zákon o manželství stejnopohlavních párů, pokud by měl jasnou podporu zákonodárců. Deníku řekl, že kdyby se stal hlavou státu, prezidentskou kancelář by přesunul mimo areál Pražského hradu.

Pavel Fischer se narodil 26. srpna 1965 v Praze. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština-francouzština. Ve studiu v roce 1990 a 1991 pokračoval na Centre International de Formation Chrétienne ve Švýcarsku. Absolvoval vysokou školu École Nationale d´Administration (ENA) se sídlem v Paříži a Štrasburku. Je ženatý, s manželkou Klárou vychoval čtyři děti.

Poslechněte si také PODCAST Deníku: Pavel Fischer, kandidát lidí na dně.

Manželství homosexuálů, předlistopadová členství v KSČ a největší hrozby dneška. Podívejte se, jaký má Pavel Fischer názor na důležitá aktuální témata:

Sdílejte:

VOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ

HLAVNÍ ZPRÁVY