Někteří ty české vynechají úplně a jiní slaví jak americké, tak i české. Ašanka Barbora Lukšová trávila v americkém Texasu dvoje Vánoce. Den díkůvzdání popsala jako úžasnou hostinu.

„Rodina se na Den díkůvzdání sešla v plném počtu," řekla Bára. „Měli přichystanou obrovskou hostinu, to jsem asi nečekala. Krásné byly taky Vánoce, proto když jsem se po roce z Texasu vrátila do Čech, navštívily jsme ho napřesrok s mamkou znovu na Vánoce," dodala.

Také americká lektorka Tammy Henrich, žijící v Chebu, se snaží své chebské studenty naučit o amerických svátcích víc zábavnou formou. Pro studenty leckdy pořádá hostiny a také letos mohli přijít k ní domů oslavit Den Díkůvzdání se vším všudy. „Ráda svým studentům odkrývám tajemství amerických svátků," řekla. „Jsem ráda, když jsou šťastní a dozvědí se něco nového," dodala.

Třicetiletý Jakub z Chebu v Americe také nějaký ten čas trávil. Na amerických svátcích se mu líbila hlavně pohostinnost majitelů domu, ve kterém byl přijat jako host. Návštěva se mu ale protáhla na více než pět let. Když se rozhodl vrátit se do Čech, byl prý jako vytržený ze snu.

„V Americe jsou všichni tak hrozně pohostinní, a to nejen o svátcích," řekl Jakub. „Den díkůvzdání jsem tam přímo miloval. Nedokážete si představit větší hostinu a lahodnější pokrmy, jaké hospodyňka servírovala na stůl. Každý se doslova oblizoval jen při vzpomínce na Den díkůvzdání," zavzpomínal.

Po letošním příjezdu zpět do své rodné domoviny chtěl Jakub oslavit díkůvzdání i tento rok se svou rodinou. Proto už dva dny předtím koupil krůtu a připravil slavnostní tabuli, ke svému zklamání rodina nesdílela jeho nadšení. Proto se nakonec rozhodl pozvat své blízké přátele ´amerikomily´.

„Je pravda, že mě celá rodina velmi zklamala," řekl Jakub. „Její členové se absolutně nedokázali domluvit, jestli minulý čtvrtek (na tento den díkůvzdání v Americe připadlo) přijedou všichni, které jsem pozval. Ale nakonec to byla hezká akce," dodal.