Pokud by se volby konaly v této době, voliči by komunistům opět dali nejvíce hlasů. Se 17,8 procenta by se umístili na prvním místě. A na druhé místo tak KSČM odsunula dosud favorizované ANO. Toto hnutí by nyní získalo 17,1 procenta hlasů. Na třetí místo by voliči zařadili sociální demokracii. ČSSD by nyní získala 15, 7 procenta. Na čtvrtém místě se drží ALTERNATIVA. „Politika ostatních stran je rozplizlá a honí se za populistickými náladami, proto je pro občany nesrozumitelná. ALTERNATIVA je však dlouhá léta vytrvalá a čitelná, protože vedle své protikorupční aktivity a proti působení komunistů je velmi pozitivní v konkrétních společenských oblastech," uvedl loni v listopadu při stejném umístění ALTERNATIVY Jiří Kotek, který bude do letošních krajských voleb znovu kandidovat mezi prvními na kandidátce ALTERNATIVY a doufá v obhájení čtyř až pěti mandátů.

Pravice u voličů stále ztrácí, ovšem například ODS posiluje. Ocitla se na šestém místě s 5,6 procenta. A až na osmé místo se propadla TOP 09. Tuto stranu by podle posledního průzkumu volilo 4,1 procenta lidí v kraji.

Komunisté jsou prvním místem potěšeni. „Na průzkumy má vliv celospolečenská situace. Za sebe i za naše členy jsem rád. Je to zúročení naší práce, postojů našich politiků. Na tento úspěch můžeme navázat přípravou předvolební kampaně," uvedl Josef Murčo, krajský předseda KSČM. KSČM ještě nezveřejnila svou kandidátku, ale jako o lídrovi se hovoří o současném poslanci parlamentu Jaroslavu Borkovi a také o Evě Valjentové.

Hnutí ANO si z druhého místa starosti nedělá. „Děkujeme za zveřejnění výsledku průzkumu, těší nás podpora téměř pětiny občanů Karlovarského kraje. Věříme, že po představení našich odborníků, kandidátů do krajských voleb a volebního programu budeme opět první," uvedl Martin Hurajčík, krajský předseda ANO. A zároveň dodal, že krajské předsednictvo navrhlo, aby v čele kandidátky stáli Jana Vildumetzová, Petr Kubis a Martin Hurajčík. Lídra krajských voleb představí ANO po krajském sněmu hnutí ANO, který se bude konat koncem února.

Sociální demokracie si stabilně drží v průzkumech agentury SANEP třetí místo. Podle krajského předsedy Petra Navrátila se vše ale může změnit, až ostatní strany a hnutí zveřejní své kandidátky. „ČSSD to zatím učinila jako jediná. Hnutí ANO to zatím táhne na Andreje Babiše, a lidé tudíž dávají hlasy Babišovi. To je podle mne špatná strategie, a naše pozice se tak může změnit," uvedl Petr Navrátil.

Lídrem ČSSD do krajských voleb je současný hejtman Martin Havel. Pravice stále bojuje s nepřízní voličů. I když ODS je se 5,6 procenta stále úspěšnější než TOP 09. Petra Zahradníčka, místopředsedu TOP 09 a současného krajského náměstka, ale tento výsledek neznervózňuje. „Pokládám průzkumy za zavádějící a jsem zvědav na konečný výsledek po volbách. TOP 09 vždy oscilovala mezi 10 až 15 procenty a je to důsledek naší důsledné politiky na vládní úrovni. V kraji máme za sebou s dalšími koaličními partnery rok vlády, a to bez problémů i průšvihů. Myslím si, že bez KSČM kraj funguje lépe. TOP 09 navíc kandiduje v letošních krajských volbách v koalici a to se zatím v tomto průzkumu neodrazilo," uvedl Petr Zahradníček.

Průzkum SANEP

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl pro Deníky proveden letos ve dnech 6. až 16. ledna na vybrané skupině 486 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel Karlovarského kraje ve věku 18 let a více.