Ten město se souhlasem tehdejších zastupitelů prodalo v roce 2004 za padesát milionů korun. Po odečtech už vložených investic a zavázání se k dalšímu zhodnocení hřiště ve výši dvaceti milionů tak město inkasovalo od Golf Resortu za areál milionů pět.

A to nyní požaduje po majiteli narovnání ceny za areál, jenž byl podle současných radních prodán pod cenou. A argumentuje nezávislým posudkem, podle něhož se cena areálu v roce 2004 pohybovala od 116 do 150 milionů.

Ačkoliv Golf Resort považuje kupní smlouvu z roku 2004 za platnou a právně nezpochybnitelnou, projevil dobrou vůli a městu nabídl, že doplatí dalších 44 milionů.

I to ale radním bylo málo a bude se tak jednat dál. Jinak vše skončí u soudu, protože město smlouvu vypovědělo.

Vraťme se v čase

Kdo sledoval prodej golfu na zastupitelstvu v roce 2004, zažil neskutečné představení. Vlastimil Argman už tehdy zdůraznil, že majitelem areálu je město a oni pouze projevili zájem jej koupit. A záleží na vůli města, zda jej chce prodat a také za kolik. Cena padesáti milionů byla proti srsti pouze zastupitelům za KSČM, kteří prosazovali, aby golf, jako karlovarské stříbro, i nadále zůstal městu. „Navrhovali jsme pronájem či jiný právní vztah. Podle posudků, které jsme si nechali zpracovat, byla cena areálu tehdy až třikrát vyšší. A prodat areál jako ornou půdu, to jsme naprosto odmítli," zavzpomínal zastupitel Josef Murčo. Protestoval ale například i Jiří Kotek (ALTERNATIVA).

Tehdy byl primátorem Zdeněk Roubínek a prodej golfu prosazovaly ODS a ČSSD. Argumenty byly jasné. Před šestnácti lety si Golf Resort bral do pronájmu zpustlý areál bez zavlažování, nutného zázemí pro hráče, klubovny, a aby hřiště bylo skutečným golfovým rájem, potřebovalo okamžitou finanční injekci. A to v desítkách milionů. Stalo se. Jenomže Golf Resort zhodnocoval majetek města a podle tehdejších zákonů by se magistrát dostal do problémů, šlo by o bezdůvodné obohacení. To potvrdil i tehdejší náměstek Tomáš Hybner, který smlouvu na prodej golfu po souhlasu zastupitelů připravoval.

Paralela neobstojí

Pokud tedy město nyní přistoupilo k revizi původní kupní smlouvy a požaduje doplatek peněz za golf, je to jistě záslužné. Byť je to tři roky poté, kdy nová koalice vedení města převzala a shodou okolností rok před komunálními volbami. Nabízí se tedy kacířská myšlenka, zda nejde o precizní předvolební tah, vždyť Karlovaráci jistě ocení, že město se snaží vydobýt další miliony z kritizovaných bývalých prodejů. To se podařilo například už u Lázní III.

Tak jednoduché to ale není. Zatímco golf při pronájmu vzkvétal a po prodeji je jedním z nejhezčích v republice, Lázně III pustly a pronájemci jen natahovali ruku po městu pro další peníze. A když už jim padaly na hlavu, žádali po městu další miliony a nakonec přišli s prodejem. To se také stalo, ovšem pak Jaroslav Fiala (ČSSD) a Milan Koula svou společnost prodali. Takže je od města koupili na kšeft?

A to se právě o golfu říct nedá. Vlastimil Argman jednal s městem před šestnácti lety o pronájmu, v roce 2004 o prodeji a nyní o finančním narovnání. Zjednodušeně by se dalo říct, že ke golfu patří jako chráněný sysel. Což je ohrožený druh, stejně jako asi nyní on. Protože takových golfových srdcařů a vstřícných podnikatelů město moc nemá. Golf nabízí dost. Byť nemusí. Vždyť cenu za areál stanovilo město. Když je tedy podle radních smlouva tak špatná, ať se obrátí na ty zastupitele, kteří ji schválili. Ti zatím v klídku čekají, jak to vše dopadne. Bez zodpovědnosti, bez viny. Ne ale všichni. Zastupitel a bývalý náměstek Tomáš Hybner si za smlouvou na golf stojí. „Ať to tedy jde k soudu," uvedl.