Vinaři ze všech koutů republiky se letos už poosmé sjíždí na nádvoří hradu Loket, aby představili návštěvníkům lahodné moky ze svých vinic. Mezi nimi byl i letos vinař Michal Heřman z Hustopečí u Brna, který dorazil do historického městečka nejen s vínem a burčákem, ale také mandlovicí. Proč byla letos možná poslední možnost ochutnat burčák a proč je mandlovice tak zřídka vyráběným druhem alkoholu, prozradil vinař Deníku v rozhovoru.

Jak by se dala charakterizovat oblast, odkud jste sem do Lokte přijeli?

Hustopeče jsou takovou vstupní bránou do velkopavlovické vinařské oblasti. Ta byla před sto lety nejvýznamnější vinařskou oblastí vůbec! Hustopeče jsou také jedním z nejteplejších míst v České republice. To je ostatně důvod, proč se tam daří nejen hroznům, ale také některým druhům mandloní.

Nikde jinde v republice mandloně nerostou?

Ne. V Hustopečích jsou vlastně jediné mandloňové sady v celé střední Evropě. Vznikla proto taková rodinná firma . V 50. letech minulého století bylo v Hustopečích až padesát tisíc stromů! Dnes jich tam zbyla necelá tisícovka, ale stále se z mandlí zde urozených vyrábí pálená mandlovice. Z šestadvaceti druhů mandloní se tam nejlépe daří asi třem. Zajímavé také je, že mandloň je nejdříve kvetoucí strom – kvete už začátkem března, sklizeň ale probíhá až v podzimních měsících. Mají velmi dlouhé vegetační období.

A jak je to s burčákem? Můžete nějak zhodnotit letošní úrodu?

Bohužel burčáku letos bude málo. Tento víkend byl dost možná posledním, kdy bude možné ho ochutnat. Je to dáno velmi deštivým počasím v průběhu srpna – to bylo pro vinaře hodně nepříznivé, mnoho hroznů uhnilo. Když nejsou hrozny, nemůže být ani burčák Samozřejmě se to projeví i na produkci vína – bude ho zřejmě letos méně a je dokonce možné, že cena vína poroste.

Po kolikáté jste už přijeli do Lokte? Jak hodnotíte letošní ročník vinobraní?

Jsme tu už snad popáté nebo pošesté. Lidí je tu letos opravdu požehnaně, tolik jsem jich tu snad ještě nezažil. Ale moc si to užíváme!