Kdybyste chtěl někoho přesvědčit, aby začal hrál kuličky, čím byste ho nalákal?

Asi bych mu řekl, že je to sport, který může hrát celý život, a při kterém se schází skvělá parta lidí. Je to také sport o taktice a koncentraci. Ve chvíli, kdy jsou hráči vyrovnaní, tak opravdu rozhoduje taktika.

Takhle to vypadá jako 'pohodička'. Tak to ale asi na profesionální úrovni nebude, viďte?

Ono to tak na vyšší úrovni ani nevypadá. (smích) I když hrajete s přáteli, může vzniknout atmosféra, která by se dala nožem krájet.

Řekněte, kdy se začaly hrát kuličky na té nejvyšší možné sportovní úrovni?

Český kuličkový svaz byl založený v roce 1999. Osmého srpna jsme oslavili dvanácté výročí.

A jak je to ve světě?

Záleží na tom, jak se na to díváte. Když budete brát kuličky jako dětskou hru, pak se hrají téměř všude. Hlavně v rozvojových zemích, kde si nemůže každý může koupit tenisovou raketu, ale kuličky jsou levným artiklem. Když jsem na Petříně jednou potkal velvyslance z Venezuely, říkal, že kuličky u nich hraje každý. Co se týká kuliček jako sportu, ty jsou také velmi rozšířené.

Jsou pravidla hry složitá?

Nemyslím si. Každý má 10 kuliček své barvy, začíná se rozhozem ze 7,5 metru. Následně se kuličky do důlku docvrnkávají. Hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, zda kulička spadne do důlku či nikoliv. To je poměrně důležitý bod, protože byste se u některých hráčů ani nemuseli zapojit do hry. (smích) Vítězem se stává ten, kdo má všechny své kuličky v důlku.

Každému, kdo by chtěl začít, bych doporučil, aby podíval na webové stránky Českého kuličkového svazu.

Chebská Krajinka o víkendu patřila profesionálnímu kuličkovému turnaji

Skleněné kuličky, pohodová atmosféra, veselá hudba a slunce. Přesně tak vypadal první kuličkový turnaj v Chebu otevřený veřejnosti, který se v sobotu uskutečnil v chebské Krajince.

Že znáte cvrnkání kuliček jen z dob svého dětství? Teď se můžete vrátit v čase, a to díky třem přátelům, kteří ve městě založili Klub cvrnkačů kuliček Cheb. „Celý nápad založit klub vznikl u piva,“ vysvětloval s úsměvem jeden ze zakladatelů Michal Ouřada. „Mám příbuzného, který se kuličkám věnuje, a tak jsem klukům vysvětloval, že to není žádná legrace. Rozhodli jsme se tedy, že se zajedeme podívat na turnaj, a chytlo nás to,“ říkal.

Uplynulo pár měsíců a síly mohli změřit i hráči v Chebu. A jak potvrzují zkušenější kolegové Chebských, rozhodně se nemají za co stydět. „Myslím, že jde o velice vydařený turnaj,“ řekl Pavel Zoufalý z Roztok u Prahy. Ten přijel nejen jako tajemník Českého kuličkového svazu, ale i jako hráč – a ne ledajaký. Je posledním mistrem světa v tomto sportu. „Je zde krásné prostředí, hřiště kluci jistě ještě vyladí. Na první turnaj je to opravdu nádhera,“ chválil chebské pořadatele.

Soutěž si pochvalovali i chebští soutěžící. „Na internetu sledujeme už tři měsíce činnost místního kuličkového klubu,“ řekla Alena Vaníčková, mimo jiné i hráčka pétanque v klubu Kondor Cheb. „Kvůli turnaji jsem dokonce obětovala třídní sraz z gymnázia,“ dodala s tím, že mladým organizátorům moc fandí.

Je vám líto, že jste na Krajinku nepřišli a nezúčastnili se soutěže? „Stále přibíráme členy,“ řekl Michal Ouřada. „Příští rok bychom chtěli dokonce rozjet chebskou ligu.“ Jak podotkl, víc informací lidé naleznou na jejich internetových stránkách.

Čtěte také: Děti už kuličky ani neznají, raději sedí u počítače