Stlačený vzduch jím pronikl, protrhl tlusté střevo a poškodil i další orgány. Spolupracovníci jej i přes obrovské bolesti odvedli na toaletu, kde ho poté nechali a odjeli domů.

„Zachránil mě až kolega, který jel náhodou kolem a přišlo mu zvláštní, že mám u firmy ještě auto. Našel mě v bolestech a zavolal záchranku,“ říká Ducháček s tím, že kdyby se jeho kamarád neobjevil v pravou chvíli, mohl by zemřít.

Musel tehdy projít několika operacemi a reoperacemi. „Ještě dodnes chodím na dvě až tři operace ročně. Střeva mi neustále zkracují, protože se v jizvách dělají kýly, a na některých místech střeva srůstají,“ popisuje Ducháček. „Doktoři říkají, že můj stav zůstane buď takový, jaký je, nebo se zhorší,“ dodává.

Viník byl tehdy odsouzen na dva roky s podmínečným odkladem na sedm měsíců. Firma mu poskytla advokáta a nakonec i povýšil na místo Ducháčka. „Fabrika se plně postavila za člověka, který to způsobil. A to byl pro nás impuls, na základě kterého jsme ji zažalovali,“ sdělila jeho žena.

Pomohla televizní reportáž

Ducháčkovi zpočátku nebyl přiznán žádný invalidní důchod. „Ten dostal až po odvysílání televizní reportáže, a to pouze částečný. Já jsem navíc ztratila práci a museli jsme proto prodat byt,“ uvedla Ducháčková. Rozhodnutí Okresního soudu v Sokolově je pro něj po šesti letech tedy jistou satisfakcí.

Obtížnější práce už Ducháček nezvládne. Když měl být zaměstnán jako pomocník sokolníka, byl odmítnut kvůli svému zdravotnímu stavu.

Za ušlý zisk mu musí být vyplacena částka 2 miliony a 100 tisíc korun. K tomu by měl pobírat doživotní rentu 37 tisíc měsíčně. Na námitku advokátky, která zastupovala firmu, že nikdy dříve takovou práci nevykonával a nemá k ní ani vzdělání, odpověděl soud, že k obdobnému povolání nejsou potřeba žádné zkoušky a stačí k tomu dostatečná praxe, vztah a cit.

Sokolnictví je pro Ducháčka největším koníčkem, věnuje se mu už od roku 1990. „Těch šest nešťastných let se teď budu snažit vynahradit svým dětem, které to odnesly nejvíc. A konečně se pojedu zregenerovat do lázní,“ řekl po rozsudku Ducháček.

Protistrana se však může ještě do patnácti dnů od rozhodnutí odvolat ke Krajskému soudu v Plzni.

Čtěte také: Počet pracovních úrazů v Česku vytrvale stoupá

Filip Titlbach