Tuto akci, vůbec největší svého druhu v kraji, pořádá Asociace Záchranný kruh společně se svými partnery a za významné podpory města Karlovy Vary a Karlovarského kraje.

„Téměř půlroční přípravy se vyplatily. Počasí nám přálo a vše dopadlo na jedničku", uvedl Lukáš Hutta, výkonný manager Asociace Záchranný kruh, která celou akci společně se svými partnery z řad záchranářských subjektů organizovala.

V bohatém programu mohli návštěvníci obdivovat práci a techniku hasičů, záchranky, policistů, horské služby, kynologů, vodních záchranářů a mnoho dalších. V doprovodném programu pořadatelé přichystali řadu soutěží, dárkůp a her pro celé rodiny. Ohromný úspěch mělo také vystoupení klauna Albertíka a jeho kamarádů.

Děti se v průběhu celého odpoledne seznamovaly s riziky dopravy u stánku Besip, nebo měly příležitost se svézt na skutečném policejním člunu.

„Zlatým hřebem celého programu byla jistě letová ukázka letecké záchranné služby společnosti D.S.A. z Hradce Králové. Byly to dech beroucí kousky, které nám zkušený pilot Kamil Kolísek předváděl. Věříme, že na to lidé dlouhou dobu nezapomenou," popsala Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh.

„Celá událost by se jistě neobešla bez podpory a spolupráce řady partnerů. Musíme poděkovat městu Karlovy Vary i Karlovarskému kraji. Naše díky patří samozřejmě celé řadě sponzorů a podporovatelů z řad soukromého sektoru," dodal Hutta.

Na „Dni záchranářů" byla vyhlášena výtvarná soutěž

V rámci sobotní akce Den záchranářů byla také slavnostně vyhlášena výtvarná soutěž Záchranného kruhu. „Svá výtvarná díla na téma ´Chraň svůj svět, chraň svůj život aneb Záchranný kruh na naší škole´ přihlásilo celkem patnáct škol. Z každé školy několik kolektivů. Ze soutěžních děl pak dvanáctičlenná porota vybrala tři vítězná," přiblížil soutěž manažer asociace.

„Rozhodování o vítězích nebylo vůbec jednoduché. Všechny práce byly nádherné a děti si s nimi daly obrovskou práci. I proto jsme se rozhodli ocenit všechny zúčastněné školy aspoň drobným dárkem a čestným uznáním," prozradila prezidentka Asociace Záchranný kruh Veronika Krajsová.

Na třetím místě se umístila ZŠ Sokolov, Rokycanova, kolektiv třídy 6.A pod vedením paní učitelky Drahomíry Špicnerové. Žáci a vlastně celá škola získali výukový model na nácvik poskytování první pomoci.

 „Druhé místo obsadila ZŠ, MŠ a PŠ Karlovy Vary, kolektiv třídy 4. B, Svahová ulice, pod vedením paní učitelky Lenky Šťovíčkové. Tato škola získala padesátiprocentní slevu na nákup interaktivní dotykové tabule," uvedl Lukáš Hutta.

První místo si vysoutěžili žáci 2. A ze ZŠ Bochov, pod vedením paní učitelky Olgy Petrovičové. „Za toto umístění jim patřila asi cena nejkrásnější, a to třídenní školní výlet se záchranáři v horském hotelu Seifert v Nových Hamrech pro celou třídu a jejich učitele," uvedla Veronika Krajsová.

Všichni vítězové si svá ocenění převzali z rukou hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného, který zároveň nad touto soutěží převzal záštitu. Všechna výtvarná díla pak budou k vidění v rámci výstavy, která proběhne v září v krajské knihovně.