Protiletadlové rakety, střelné zbraně, veterinární foukačku či motocykl vojenské policie. To vše si mohlo osahat a vyzkoušet několik desítek dětí ze základních škol z Bochova, Toužimi, Oloví, Podbořan a Kadaně a svěřenci z mašťovského dětského domova.

„Rozhodli jsme se děti pozvat do prostoru a ukázat jim, jak zde probíhá příprava vojáků, jaké zbraně používají a kterou techniku mají k dispozici," řekl Martin Kuna, náčelník střediska obsluhy výcvikového zařízení Hradiště. Na exkurzi se podle učitelek více těšili chlapci, ale možnost vyzkoušet si střelbu z pistole nebo zaměřování s protiraketovým kompletem využila i děvčata. „Máme zde druháky a sedmáky, jsme rádi, že nám vedení výcvikového prostoru nabídlo tuto možnost, sem se jen tak ledajaký smrtelník nepodívá," ocenila iniciativu armády toužimská pedagožka Simona Němcová. Největší ohlas u dětí sklidila ukázka bojového umění musado od čtvrté brigády rychlého nasazení, foukačka vojenského veterináře na uspávání zvířat a možnost stát se alespoň na chvíli posádkou obrněného transportéru Pandur.

„S Dětským domovem Mašťov spolupracujeme již delší dobu. Ale především díky četným žádostem od různých základních škol jsme se rozhodli otevřít závory prostoru i pro další děti. Přibližně 270 školáků tak mělo možnost nahlédnout do největší vojenské střelnice v republice, která se rozprostírá na rozloze tři krát dvanáct kilometrů a jezdí na ni cvičit vojáci z celé republiky i příslušníci cizích armád. Akce to však byla zcela výjimečná, příprava vojáků probíhá ve výcvikovém prostoru téměř nepřetržitě," doplnil Kuna.