Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště by se ještě letos mohla zčásti zpřístupnit veřejnosti. Ochránci přírody tak chtějí utlumit drancování vzácné a chráněné přírody, kde platí nejvyšší stupeň ochrany. Tisíce lidí tam totiž nerespektují zákaz vstupu, v přírodní rezervaci stanují, rozdělávají ohně, koupají se ve vodních nádržích a pohazují tam odpadky, nebo se dokonce prohání na čtyřkolkách, čímž hubí vzácné živočichy a rostliny. Nejnavštěvovanější lokalitou na území o rozloze 750 ha je přitom areál Velkého cínového dolu a vodní nádrž Lícha.Rašeliniště na Přebuzi po návštěvě 'turistů'.

Agentura ochrany přírody a krajiny svolala mimořádnou schůzku, kde jediným tématem byly možnosti regulace návštěvnosti rezervace. „Jako přijatelné řešení se nabízí zpřístupnění obou lokalit pro veřejnost pouze po vyznačených trasách, které by byly vybaveny dřevěným zábradlím a doplňujícími usměrňujícími tabulemi. Tím by návštěvník měl citlivě možnost nahlédnout na turisticky zajímavá místa, ale zároveň by bylo území chráněné od nežádoucích činností. Mimo stezky by však nadále platil přísný zákaz vstupu," uvedla Adriena Gösslová z odboru životního prostředí kraslické radnice.

Podle členů občanského sdružení Rosnatka se díky intenzivním kontrolám daří přírodní rezervaci více chránit. „Rozdělili jsme si hlídky s ochránci přírody, lesníky a podobně. Navíc účinné jsou i četnější kontroly policií," řekl člen Rosnatky Rudolf Kovařík.

Nájezdy lidí mohou podle jeho slov způsobit i katastrofu. „To v případě požáru, protože těžká technika hasičů by se přes rašeliniště jen těžko dostala," varoval Kovařík.