Česká televize natáčí dvoudílný historický film o Janu Husovi. A filmaři budou pracovat také v Chebu.

„U nás v Chebu se budou záběry z filmu točit jednak na hradě, a to pouze v hradní kapli, a dále pak v kostele svatého Mikuláše," uvedla mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková. „Pro davové scény, které se budou točit v 'Mikuláši', sháněla televize 200 komparzistů, pro něž bude vytvořeno zázemí v dominikánském klášteře, vlastně přímo v bývalém hlavním sále Kassu. Zde budou umístěny kostýmy a budou tu především pracovat maskéři," podotkla.

Natáčení filmu začalo v polovině června v prostorách pražského Anežského kláštera a do hlavní role obsadil režisér Jiří Svoboda herce Matěje Hádka. Dvoudílný snímek Jan Hus je podle zástupců České televize jedním z nejnáročnějších projektů, do kterých se pustila.

„Šestisté výročí upálení Jana Husa je mimořádnou příležitostí uvést obraz této významné osobnosti naší historie do souladu s její mravní silou a hloubkou," uvedl ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa, který je kreativním producentem filmu. „Jan Hus byl tradičně zobrazován jako lokální národní a sociální buditel, což značně zkresluje a umenšuje jeho skutečný historický význam. Jeho příběh o tom, že snaha o život v pravdě dokáže proti nám obrátit naše nejbližší přátele a v konfliktu s mocí nás dovést až na smrt je dnes stejně aktuální jako ve středověku," dodal.

Natáčení zabere celkem 58 natáčecích dní, probíhat bude ve více než osmnácti lokalitách a objeví se v něm téměř dva tisíce komparzistů. „Půjde navíc o vůbec první hraný film na světě, který je snímán novou, speciálně upravenou kamerou uzpůsobenou natáčení z ruky. ARRI AMIRA je totiž zcela novým prototypem digitální snímací techniky," prozradil detaily manažer realizace filmu Jaroslav Kučera.

Knihu o Janu Husovi napsala spisovatelka Eva Kantůrková již v osmdesátých letech. Její první vydání se tak odehrálo jen v rámci samizdatu. Nyní Eva Kantůrková, též jako autorka scénáře, popisuje příběh Jana Husa od počátku XV. století až ke kostnické hranici. Na rozdíl od tradovaného obrazu sociálního reformátora chtějí autoři filmu sledovat myšlenkové a mravní drama, jež předběhlo o celé století zásadní zlom evropského vývoje. Dramatický děj je ukotvený ve spletitém střetu názorů, ambicí a mocenských manipulací církevních i světských autorit krále Václava IV., jeho bratra Zikmunda, arcibiskupa Zbyňka a tří papežů, kteří si dělají nárok na papežský stolec a z toho titulu i na odváděné daně.

Na obrazovkách by se měl objevit šest set let po upálení Jana Husa, tedy v červenci 2015.

Natáčení s sebou však přinese také dopravní omezení.

„V termínu od 31. července až do 2. srpna bude omezeno parkování ve spodní části ulice Školní, na celém Kostelním náměstí a ve spodní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad," informovala Simona Liptáková. „Dále pak dne 28. července a 2. srpna nebude možné parkovat v ulici Kamenná," doplnila.