Lékařská péče v Aši je v ohrožení. Průměrný věk praktických doktorů totiž je 63,5 roku. A noví absolventi se na místa praktických lékařů zatím nehlásí.

I když starosta města Dalibor Blažek žádal již před půl rokem o projednání tohoto problému na Krajském úřadu Karlovarského kraje, situace zůstává i nadále kritická. Kraj zatím s řešením problému nepomohl.

„Problém se stárnutím lékařů se netýká jen těch praktických, ale také i dětských," upozornil starosta Aše Dalibor Blažek.

Starosta proto nedávno jednal na vlastní pěst s ředitelkou krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Kristou Krenkelovou.

„Domluvil jsem se s dalšími starosty z ostatních obcí, kteří mají problém se stárnoucími lékaři, a jednání u kulatého stolu si uspořádáme sami zde v Aši," podotkl Dalibor Blažek.

Hlavním tématem jednání s pojišťovnou a dalšími starosty je sehnání nových lékařů, kteří by si v Aši mohli otevřít ordinaci.

"Chceme se tak vyhnout tomu, aby nám pojišťovna sdělila, že s lékařem smlouvu nepodepíše, protože tam nemáte dostatečné zázemí," přislíbil starosta.

Pokud se podaří do města přivést nové lékaře, bude to podle starosty znamenat i to, že ve městě vznikne konkurence.

Tím dostanou lidé příležitost odejít od lékaře, s kterým nejsou spokojeni.

V současnosti má město Aš zdravotnickou péči zabezpečenou. Ale vážné problémy nastanou ve chvíli, kdy někdo z lékařů onemocní anebo odejde do důchodu.

„Máme tu například interního lékaře, který je zároveň diabetologem. A ten pokud by například onemocněl, museli by všichni lidé, kteří potřebují předepsat inzulín, jet do Chebu," upozornil starosta Blažek.

„A tato situace se týká i pacientů z Hranic a dalších přilehlých obcí, pro které je cesta do Chebu a zpátky záležitostí na více než půl dne," informoval starosta.