Podle učitelky Hany Hulínské z františkolázeňské základní školy byla demise premiéra Petra Nečase jen logickým vyústěním událostí. „S ohledem na korupční aféry ve vládě se to dalo čekat. Předčasné volby by podle mne nebyly ideálním řešením. Raději pokračovat s novým premiérem a volby mít v řádném termínu," dodala.

Podobný názor sdílí také Ondřej Horák z Mariánských Lázní. „Předčasné volby jsou sice krásným řešením nastalé situace, ale mnoho lidí si neuvědomuje, že by to stálo další desítky či stovky milionů ze státní kasy. Bylo by proto dobré, kdyby se zvolil pouze nový premiér, jak vše ale dopadne, netuším," zakončil.

„Celá tato kauza mi přijde jako likvidace lidí, kteří ač škodí, jsou jen maličkými rybkami v nějakém mnohem větším průšvihu," uvedl Filip Neumann z Chebu.

Někteří z oslovených Chebanů chválí práci policistů. „Hlavně je třeba ocenit policii, že se nebojí sáhnout do horních pater," uvedl Jaroslav Seibl z Chebu.

Další obyvatelé byli ještě ráznější. „Ať demisi podají všichni poslanci a ministři," neudržela emoce Renata Vychodilová z Chebu.

Stejný postoj mají k této situaci i senioři. „Je to jedna velká hrůza, co se dnes ve vládě děje," posteskla si čtyřiadevadesátiletá Marie z Chebu. „Nepamatuji si, že by kdy v historii měla vláda v české zemi takovou ostudu, jako je tomu dnes. Každý si jen hrabe pro sebe a bylo otázkou času, kdy na někoho zase něco praskne. Teď jen můžeme čekat, kdy se něco podobného provalí na další členy vlády. Věřím tomu, že tohle není poslední případ," poznamenala seniorka.

Koho byste volili na funkci premiéra?

Podle Jiřího Vaněčka, krajského předsedy ODS, by měl Nečasovým nástupcem ve funkci premiéra být Martin Kuba. 

Proč právě on?

„Protože pokud chceme ctít nějaké demokratické principy a nechceme popírat to, co jsme dosud tvrdili, tedy že premiér by měl mít zároveň nejvyšší mandát daný členskou základnou, tak je to právě a jedině on. Martin Kuba je prvním místopředsedou. Tedy po předsedovi nejvyšší stranický funkcionář, který po rezignaci předsedy bude ODS řídit. Jeho mandát vznikl legitimně na základě zvolení kongresem a tento mandát je platný a hlavně vyjadřuje podporu členské základny. „Jako současného ministra za ODS jej hodnotím také nejlépe," uvedl Jiří Vaněček.

Jeho jméno se již skloňuje v této souvislosti, ale není jediné, jaké další přednosti vedle stranického mandátu v jeho případě vidíte?

Jak již jsem řekl, v pozici ministra se velmi osvědčil a je vidět za ním velký kus práce na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Jako člověka jej hodnotím jako vysoce inteligentního a z osobní zkušenosti velmi pracovitého. Líbí se mi jeho mediální výstupy, protože umí mluvit tak, aby mu každý normální člověk rozuměl. Nezaklíná se čísly a nežije ve virtuálním světě. Navíc je právě z jeho dílny řada prorůstových opatření a priorit, které měla ODS prosazovat do konce volebního období na podporu zaměstnanosti, přímou podporu živnostníků a podniků a které byly veřejnosti představeny poměrně nedávno. Věřím, že z pozice premiéra by prosazení bylo nadále prioritou, a to ještě s větším důrazem. Řekněme si na rovinu, že vedle úsporných opatření, která tato vláda přijala a nebyla veřejností a v některých případech ani samotnou členskou základnou přijata, tak opatření navržená za jeho současné ministerstvo jsou jednoznačně plusovými body, pokud dojde k prosazení.

Další ohlasy

Funkční a akceschopnou vládu do příštích parlamentních voleb. Tak vidí budoucnost vládního kabinetu po demisi premiéra Petra Nečase poslanec parlamentu Jan Bureš (ODS).

„Máme tady velký průšvih, a to jsou povodně. Řešit je na podzim, tak by to bylo v řiti, a nebojím se toto slovo použít. Vláda proto musí pokračovat, i když s drobnými obměnami, a to až do regulérních voleb v příštím roce," uvedl poslanec Jan Bureš. Jako přirozeného Nečasova nástupce vidí místopředsedu ODS Martina Kubu. „Není to poprvé, kdy ODS stojí před řešením, jak dál. Po dvaceti letech má ale zažité mechanismy, jak se s touto situací vypořádat," zdůraznil poslanec Bureš.

Například ale senátor Jan Horník (TOP09+STAN) si Martina Kubu jako premiéra představit neumí. „Osobně jej neznám, ale všeobecně se ví, že na jihu Čech za ním stojí kníže Dlouhý z Hluboké. To si ODS myslí, že když na post premiéra zvolí opět bleděmodrou osobu, že to bude fungovat?" ptá se senátor. Podle něj by nyní republiku měla vést širší koalice, než je ona vratká a podle senátora Horníka vydíratelná, ambicemi sešněrovaná stojednička. „Pokud se to nepodaří, pak jsem pro nové volby. Jan Horník považuje situaci za velmi vážnou a mrzí jej, že Petr Nečas vodil národ za nos.

„To skutečně nevěděl, co paní Nagyová dělala? Všeobecně se vědělo, že měla obrovský vliv. Například na žádost několika karlovarských politiků za ODS nechala vyměnit šéfku karlovarského ředitelství Lesů České republiky. A to ani za ni v tu dobu nebyla náhrada. Zařídila to, prostě plnila přání. Premiér si ji pustil příliš k tělu, to nemohlo dobře skončit. Možná byl zaslepen láskou," připustil senátor Horník.