Obec Jindřichovice se už příští měsíc pustí do úklidu bývalého čedičového lomu, kam kdosi naváží černé skládky. Povalují se tam části z rozebraných aut, množství pneumatik a další odpad. Pak už lom, který je v Česku unikátní svou hloubkou a čistotou vody, bude sloužit pro potápěčské účely.

„Vezeme si lidi z úřadu práce a pustíme se do úklidu této lokality," potvrdila starostka obce Anna Polívková. Obec už podepsala smlouvu na pronájem lomu, který je zároveň rezervní nádrží pitné vody pro Jindřichovice.
Obec už v minulosti zaplatila za likvidaci jednoho z objektů v lomu a za úklid 120 tisíc korun. „Teď lom a jeho okolí uklidíme naposledy. Pak už si ho prý ohlídají potápěči," řekla starostka.

V minulosti se obec o čedičový lom dokonce soudila. Stalo se tak v roce 2008, kdy nové vedení jindřichovické radnice narazilo na nesrovnalosti při tehdejším prodeji pražskému podnikateli. Napadlo tehdy smlouvy, které uzavřelo bývalé vedení, jež lom prodalo za dva miliony korun. Nový vlastník ho pak na internetu prodával za 22 milionů. „Smlouva se nám tehdy nezdála. U soudu se pak prokázalo, že nebyla uzavřená v souladu se zákonem o obcích," zavzpomínala starostka. Obec tak lom získala zpět a musela podnikateli dva miliony vrátit. Tehdy si na to radnice musela půjčit, protože kvůli nákladné stavbě kanalizace neměla na to dostatek prostředků.

Samotný lom se nyní stává terčem turistů. Ti obdivují tamní krušnohorskou přírodu. Z lomu je totiž vidět až na hřebeny hor. „V létě se tam chodíme koupat. Voda je krásně čistá a průzračná," řekl Rudolf Kovařík z občanského sdružení Rosnatka, které se v Krušných horách zabývá ochranou přírody. Sám je rozčarovaný z toho, jaký nepořádek tam lidé naváží. „Přitom sběrné dvory zase nejsou tak daleko a lidé se tam odpadu zbaví za pár korun," doplnil.