Starosta města Aš Dalibor Blažek totiž už navštívil město České Velenice v okresu Jindřichův Hradec. Tam se seznámil se zkušenostmi s poskytováním zdravotnické péče občanům České republiky v nemocnici rakouského města Gmünd, které s Českými Velenicemi přímo sousedí. Získané poznatky by chtěl aplikovat při spolupráci s nemocnicí v německém Selbu. O vzájemnou součinnost se přitom Aš snaží již mnoho let. Hlavním z důvodů je fakt, že sanitka z Chebu do Aše dorazí téměř za půl hodiny, z Německa jí to trvá necelých deset minut.

„V době, kdy nám dlouhodobě chybí lékaři, přišli jsme o diabetologa a většina odborných ambulancí je nejblíže v Chebu, hledáme řešení ve spolupráci s nemocnicí v Selbu, která by mohla fungovat na obdobné bázi jako spolupráce Českých Velenic a Gmündu," uvedl starosta Dalibor Blažek. Jihočeši o spolupráci usilovali plných 13 let, než se jim povedlo smlouvu s rakouskou nemocnicí uzavřít. „Až když iniciativu převzal Jihočeský kraj, podařilo se tuto snahu jako přeshraniční projekt za účasti kraje a Holdingu a.s.

Jihočeské nemocnice spustit. Prostřednictvím dotace se vyřešila rozdílnost plateb od pojišťoven, jazyková bariéra padá díky působení českých lékařů v nemocnici Gmünd," vysvětlil tiskový mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Loni projekt skončil, možnost českých pacientů využívat lékařských služeb tamější nemocnice ale zatím trvá dál. Gmünd Čechy léčí díky tomu, že nepožaduje plnou úhradu plateb za výkony. Ašského starostu nyní čekají jednání se starostou Selbu a tamní nemocnicí. V případě, že nemocnice nabídne volné kapacity a bude ochotna na spolupráci přistoupit.