Doděláváte si další skupinu k řidičskému průkazu a těšíte se, až ji po absolvovaných zkouškách hned vyzkoušíte v praxi? Tak se moc netěšte, pokud si nepřiplatíte za expresní vyřízení, budete muset počkat dvacet pracovních dní.

„V případě, že žadatel předloží protokol o absolvování zkoušek a jeho žádost o vydání řidičského oprávnění splňuje všechny náležitosti, je řidičský průkaz vydán do 20 dnů ode dne podání žádosti," potvrzuje mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá s tím, že lhůta pro výrobu je dána zákonem, výroba samotných průkazů není v kompetenci magistrátu města.

Na druhou stranu však zákon myslel i na natěšené čekatele, a tak je možnost si za dřívější vydání 'papírů' připlatit. Tím se lhůta zkrátí na pět pracovních dní. „Zrychlené vyřízení vydání řidičského průkazu je možné, ale nelze ho využít u vydání prvního řidičského průkazu. To je za správní poplatek 500 korun dle zákona o správních poplatcích možné pouze u vydání řidičského průkazu žadateli, který svůj řidičský průkaz ztratil, byl mu odcizen nebo má průkaz poškozený. Zrychlené vydání je možné také při změně osobních údajů," vysvětlila Kyselá. Za běžné vydání řidičáku, i v případě prvního, činí správní poplatek 50 korun.

Pokud by motorista měl řidičský průkaz na skupinu B a mezitím si například udělal testy na motorku a vyrazil na ni ještě předtím, než by obdržel aktualizovaný řidičák, mohl by se divit.

„V tomto případě by pro naši hlídku řidič neměl řidičský průkaz a ve správním řízení by mu hrozila pokuta od 25 do 50 tisíc korun. Navíc by mu hrozil zákaz řízení od jednoho do dvou let," uvedla krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Týdně karlovarský magistrát vydá přibližně 100 řidičáků. Tatam jsou také problémy s centrálním registrem řidičů, které přidělaly motoristům vrásky při svém zavedení. „Registrujeme pouze v podstatě sporadické problémy, které nijak zásadně neovlivňují chod a odbavování klientů registru řidičů," potvrdila Kyselá.