Ani třeskuté mrazy neodradily nadšence na běžkách, kteří se v pátek ráno postavili na start přejezdu Krušných hor. Po dvou letech jim totiž konečně napadl sníh, a mohli tak po letech dojet na běžkách z Kraslic po hřebenech západních hor takřka až do Chomutova, kde byl cíl.

„V pátek ráno se na start postavilo 56 účastníků a v sobotu ráno dalších 33 lyžařů. Přijeli z celé republiky a nechyběli ani běžkaři ze sousedního Německa. Přejezd tak opět dostal mezinárodní punc. Po dvou letech, která byla chudší na sníh, to letos byl zase přejezd jen v bílé stopě," řekl vedoucí přejezdu Ladislav Zoubek.

V pátek ráno padaly teploty k minus 20 stupňům Celsia, ale účastníkům úsměv na rtech rozhodně nezamrzl. Naopak, těšili se na sluncem zalitou bílou stopu na Přebuzi, Horní Blatné, Měděnci, Abertamech či Božím Daru. Přejezd má starší tradici než slavné Jizerky.Akci pořádal Klub českých turistů Krušné hory v Sokolově a na startu nezapomněli připomenout, že jejich akce je opravdu unikátní.

„Tolika starty se nemohou pochlubit ani Jizerky. Ty mají o jeden méně," konstatoval nestor přejezdu Robert Mašek, který stál na startu prvního přejezdu Krušných hor. Patronaci nad přejezdem má od jeho počátku město Kraslice. Zahájení akce si proto nenechal ujít ani letos starosta Kraslic. „Přeji lyžařům, hlavně aby se všichni ve zdraví vrátili," popřál starosta Kraslic Roman Kotilínek.

Těžký závod je mezi amatérskými běžkaři velmi oblíbený. Svědčí o tom fakt, že i letos byla ihned naplněna kapacita ubytovacích zařízení na trase. „Nemohl jsem chybět ani letos. Jezdíme s partou každý rok, letošní ročník je můj čtrnáctý," vypočítal Antonín Veverka z Kraslic.

Další z oslovených přijel na tuto akci až z Milovic. „Letos jsem zde po dvouleté odmlce a těším se. Jezdím na přejezd již přes deset let," konstatoval další z běžkařů Miroslav Mádl. Jak dodal, je rodákem z Kraslic, kde také dlouhá léta žil. Rád se sem prý vrací a vyráží s kamarády do bílé stopy.

Sportovní nadšenci urazí za tři dny 105 kilometrů. Pořadatelé přejezdu tvrdí, že kromě radosti z pěkného sportovního výkonu si lyžaři přivezou domů i poznání západní části Krušných hor.