Už v příštím roce přijde na krajské školství o 100 milionů méně než v tomto roce. Redukce oborů se dotkne například Střední zdravotnické školy v Karlových Varech, Střední odborné školy a odborného učiliště v Nejdku či Střední průmyslové školy v Ostrově.

„Ministerstvo školství plánuje od roku 2013 změnit financování škol. Peníze by škola dostávala za takzvanou optimální třídu, ve které by bylo na střední škole 26 studentů. Když jich ale bude ve třídě například 21, tak bude vše dofinancovávat zřizovatel,” uvedl krajský radní pro oblast školství Vratislav Emler.

Ten také zdůraznil, že v kraji výrazně ubývá studentů. „V roce 2006 chodily do středních škol v kraji přibližně čtyři tisíce studentů. Letos jich je už pouze 2700,” dodal Vratislav Emler.

Kraj se tak rozhodl některým školám, které zřizuje, nařídit, aby některé obory neotevíraly. „V současné době není žádný obor, který je maximálně naplněný. Ředitelé škol pochopili, jaká je situace, a sami přišli s tím, že některé obory neotevřou. Snažíme se udržet oborovou strukturu alespoň v daném okrese. Není možné, aby na školách byly obory, které navštěvuje například dvanáct studentů. Musíme tedy některé obory zredukovat a naplnit je,” uzavřel krajský radní.

Celkem se v příštím školním roce neotevře osmnáct tříd

Například střední zdravotnická škola v příštím školním roce neotevře obor zdravotnické lyceum. Ostrovská průmyslová škola otevře také o třídu méně a ubude i jedna prima osmiletých gymnázií v Chebu a Ostrově.

Celkem se v příštím školním roce neotevře 18 tříd a kapacita škol se tak sníží přibližně o 500 žáků. „Jako rodič s tímto krokem rozhodně nesouhlasím. Myslím si, že už tak je nabídka oborů v našem kraji velmi chudá. Vždyť každý druhý je kuchař nebo číšník, to je strašný. Zanikají dobré obory na úkor různých integrovaných škol, které jsou podle mého názoru úplně k ničemu,” konstatovala Růžena Punčochářová z Karlových Varů.

Čtěte také: Velhartickou výzvu už podpořilo dvě stě obcí