Do sálu v restauraci, který pro schůzku objednala firma Mattoni, vstoupilo přibližně patnáct lidí, mezi nimi náměstkyně ministryně kultury Anna Matoušková, spolumajitel společnosti Karlovarské minerální vody Pasquale, vedoucí oddělení památkové péče karlovarského magistrátu Antonín Haidlmaier, majitel firmy CTS Duo, která se nyní přejmenovala na Revitalizační investiční společnost (RIS) Petr Dostál, starostka Kyselky Petra Hoffmannová a přítomen byl i zástupce Národního památkového ústavu, pracoviště Loket.

Ne sejmutí ochrany

Původní informace o tom, že se na schůzce mělo jednat o sejmutí památkové ochrany areálu bývalých lázní Kyselka, náměstkyně Matoušková důrazně odmítla. „To v žádném případě. Jednali jsme o obnově lázní Kyselka,“ zdůraznila, když odcházela. Konkrétnější nebyla. „Nezlobte se, více času nemám, za dvě hodiny mám být v Praze,“ dodala a odjela.

Jak se nám podařilo zjistit, o sejmutí památkové péče sice Mattonka jednat chtěla, Anna Matoušková to ale důrazně odmítla. Podle dobře informovaného zdroje ji rozčílil i Pasqualeho dotaz, zda jako občan švýcarské konfederace musí dodržovat české zákony.

Že na schůzce šlo pouze o revitalizaci lázní Kyselka, to tvrdil i Petr Dostál ze společnosti RIS. „Ladili jsme společný postup rekonstrukce některých objektů, hotelu, kolonády a zařízení pro služby. Chceme spolupracovat, z Kyselky se už pomalu stává politická záležitost,“ vysvětlil.

Totéž zopakoval i vedoucí památkového oddělení karlovarského magistrátu. „Majitelé žádají o vydání závazného stanoviska pro záměr revitalizace bývalých lázní v Kyselce. Na jednání zazněly názory všech zúčastněných stran. Diskuse byla věcná a konstruktivní, každá strana představila své stanovisko. Majitelům bylo doporučeno konzultovat své záměry s Národním památkovým ústavem jako odborným pracovištěm. Ten jim poskytl své odborné vyjádření, ke kterému se mají nyní vyjádřit,“ vzkázal Antonín Haidlmaier prostřednictvím mluvčího magistrátu Jana Kopála.

Pracovní charakter

Podle starostky Kyselky Petry Hoffmannové mělo jednání ryze pracovní charakter. „O demolici bývalých lázní nepadlo ani slovo. KMV chtěly vědět, kam až mohou ve svých plánech a úmyslech zajít a kam podat příslušné žádosti. Byla to v podstatě metodická diskuze. Všechny zainteresované strany se dohodly na tom, že k projektu revitalizace lázní budou přistupovat konstruktivně,“ uvedla starostka.

Podle viceprezidenta Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Martina J. Kadrmana je zřejmé, že ministerstvo kultury na pozvání Alessandra Pasqualeho kývlo proto, aby nebylo KMV mediálně napadáno z podjatosti.

„Podívejte se, jak KMV útočí na krajské úředníky, kteří si dovolili potvrdit pokutu vydanou karlovarským magistrátem. Každopádně účastníci podle našich informací odjížděli s otazníkem, proč vlastně přijeli. Jediné, co se na jednání vyřešilo, byla dohoda, že karlovarský magistrát vydá závazné stanovisko k rekonstrukci čtyř objektů v Kyselce,“ uvedl Kadrman.

Ačkoliv jsme žádali, Mattonka se ke schůzce zatím nevyjádřila.