V policejních poutech skončil místní čtyřiatřicetiletý muž. „Celkem ve třech případech měl obviněný na Rotavě založit požár. V srpnu loňského roku již dvakrát založil požár v katastru obce Rotava. Vždy způsobil škodu kolem desíti tisíc korun a poškodil lesní porost o velikosti 0,09 a 0,05 ha," sdělila Böhmová. Místní mají tyto požáry v živé paměti. „Trvalo to od jara do léta. Lidi měli obavy, kde zase začne co hořet," řekl dnes Deníku jeden z místních obyvatel, který si nepřál zveřejnit jméno. Zadrženého muže dobře znají. „Je to údajně duševně nemocný člověk, který i skončil na psychiatrii."

V neděli zapálil žhář les kolem sedmnácté hodiny. Hasiči měli problémy se do těžko přístupného terénu vůbec dostat. Na pomoc tam musel přiletět vrtulník s vakem na vodu. Oheň podle posledních zpráv zasáhl lesní porost o rozloze 1,64 ha. Škodu lesníci odhadují až na 400 tisíc korun. „Mohlo přitom dojít k nekontrolovanému rozšíření požáru na okolní lesní porost, přičemž tím by mola být způsobena škoda vyšší než 5 milionů," doplnila Böhmová s tím, že vyšetřovatel podá státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Muž čelí obvinění z pokračujícího přečinu poškození cizí věci a ze zločinu obecné ohrožení. Hrozí mu až tři až osm let vězení.

Mluvčí krajských hasičů Martin Kasal potvrdil, že požár byl založen úmyslně. Náklady na zásah, při kterém zasahovalo jen v neděli deset jednotek a přes sto hasičů, se vyšplhaly na asi milion korun. Zásah přitom trval dlouhých 27 hodin.