Nejčastější příčinou úmrtí mohou být již za pár let cévní mozkové příhody. Na pacienty s těmito komplikacemi čeká v sokolovské nemocnici komplexní léčba. Podle primářky neurologie Jany Hruškové je tady pro Karlovarský kraj k dispozici špičkové zázemí. 

Zázemí tvoří nová lůžka, tělocvičny i kompletní vybavení pro rehabilitaci. To vše pod jednou střechou, což ulehčuje práci zdravotnickému personálu a nemocným se tím zvyšuje standard.

„Dříve to byly složité přesuny mezi budovami s vypětím všech sil sanitářů, sester i pacientů. Nyní máme v jedné budově ambulance, vodoléčbu, jednotlivé přístroje, více lůžek, pokoje plus zázemí pro veškerý personál," pochvaluje si primářka Michaela Balatková. Jak upřesnila, slouží pro celý Karlovarský kraj, ale jsou připraveni i na pacienty například z Chomutovska. Stavebníci začali s přestavbou pavilonu D na počátku května loňského roku.

„Náklady na stavbu dosáhly 22 milionů korun. Vyčlenil je Karlovarský kraj ze svého rozpočtu," uvedl hejtman Josef Novotný.
„V prvním a v části druhého podlaží vznikla ambulantní část rehabilitace, zbývající ve druhém patře je zázemí pro zdravotníky. Ve třetím patře jsou pokoje pro pacienty, vyšetřovna či sesterna s recepcí," uvedl náměstek hejtmana Martin Havel.

Lůžková rehabilitace je součástí moderního iktového centra. Přibylo osm lůžek a nyní jich je k dispozici dvacet. „V roce 2020 mohou být vzhledem ke stárnutí populace cévní mozkové příhody nejčastější příčinou úmrtí," konstatoval Aleš Novák, vedoucí lékař neurologické jednotky intenzivní péče. Rychlá a kvalitní léčba ale může úmrtnost snížit až o třetinu a výrazně i snížit riziko následné invalidity.

„Naším cílem je poskytovat komplexní péči včetně následné, abychom pacienty po iktu nevypouštěli do světa bez doléčení," dodal Novák.
Dalších 11,4 milionu vložil kraj do budovy G, kde nyní sídlí vedení a administrativa. V letošním roce plánuje poslat na investice v sokolovské nemocnici 50 milionů korun.