Město je tak rozděleno na dva tábory. Na ty, jimž vadí chování opilců v ulicích, a druhé, včetně majitelů restaurací, kteří nechtějí o dřívějším uzavírání ani slyšet.

Ve městě se rozjela protestní podpisová akce. Během dvou dnů se na archy podepsalo okolo dvou set lidí. Jednoznačné je i hlasování na internetových stránkách města. Tam z 350 respondentů je třiadevadesát proti. „Vyhláška je diskriminující a omezující v podnikání,” říká provozovatel diskotéky Severka v Kraslicích David Brodníček.

Vyhláška počítá s tím, že v týdnu by restaurace nebo noční bary zavíraly úderem půlnoci, o víkendu pak ve dvě ráno. „Je to jak za minulého režimu, kdy do hospody přišel policista a muselo se zavírat. Zavřít diskotéku ve dvě ráno je likvidující. Pokud to tak bude, nezbyde mi nic jiného než propustit personál a zavřít. Obdobně přitom mluví i majitelé a provozovatelé dalších podniků,” poznamenal Brodníček.

Uzavírání hospod není řešení

Řešením podle jeho slov není uzavírání hospod, ale zpřísnění dohledu nad chováním návštěvníků. „Je tu přeci policie, a pokud má někdo pocit, že dochází k rušení nočního klidu, může zasáhnout i hygienická stanice. Těch možností je mnoho,” doplnil. Podepsané protestní archy odnesl na kraslickou radnici. Objeví se v úterý na stole zastupitelů, kteří budou o návrhu vyhlášky mimořádně jednat. „Jde zatím jen o návrh. Chceme znát stanovisko veřejnosti,” řekl místostarosta Otakar Mika. Jeho Otevřená radnice nechala v uplynulých dnech do schránek roznést asi dva tisíce anketních lístků, ve kterých mohou lidé vyjádřit, jak se k této problematice staví.

Opilý lidé hlučí při návratu domů

Místní si podle zjištění Deníku nejvíce stěžují na herny a hluk lidí, kteří se nad ránem vrací v opilosti domů. „Chtěla bych se už jednou normálně vyspat,” hlásila na nedávných hovorech s občany jedna z obyvatelek. Radnice připouští, že jde o citlivou otázku. Doufá proto, že do ankety a debaty o vyhlášce se zapojí co nejvíce lidí.

Čtěte také: Chceme pít i po půlnoci, neslo se náměstím