I přesto se najdou rodiny, kterým se zdá cena za výcvik velmi vysoká. „Nechápu, kde na to máme vzít," řekla matka tří dětí, která si přeje zůstat v anonymitě.

„Moje dvě děti navštěvují chebské gymnázium, a abych každému platila pobyt v Alpách, na to opravdu nemám. A i kdyby to nebyly Alpy, nemohu si prostě dovolit tak vysoké výdaje. O půjčování pomůcek samozřejmě vím, ale zkuste puberťákovi navrhnout, aby si vzal nějaké starší lyže ze školy. Náš rodinný rozpočet vyjde sotva na zaplacení lyžařského výcviku jednoho syna, a zbylé dvě děti si holt počkají," dodala posmutněle čtyřicetiletá žena.

Zástupce ředitele na chebském gymnáziu Jan Žídek vysvětlil všechny varianty v případě, že je rodina slaběji sociálně zabezpečená. „Děti si ve třídách (2. maturitní ročníky) vybírají, kam by nejraději jely," řekl Žídek. Možností mají dost rakouské Alpy, Krkonoše, Krušné hory anebo prezenční kurz. Do prezenčního kurzu se přeřadí studenti, kteří nepojedou na lyžařský kurz. S těmi potom navštěvujeme lyžařská střediska na Chebsku. Děti si u nás mohou vypůjčit také úplné vybavení zhruba za pět set korun na týden včetně přilby," sdělil.