„V letošním roce máme jeden z nejslabších prvních ročníků v historii města," uvedl starosta města Hranice u Aše Miroslav Picka. „Do lavic v prvních třídách usedlo pouze jedenáct dětí. Takhle malý počet si nepamatuji, že by tu kdy byl," poznamenal starosta.

„Celkem máme však ve škole 160 dětí," informoval starosta. „Naopak v příštím roce to vypadá, že bychom v první třídě mohli mít téměř třicet dětí," dodal starosta.

Mírný úbytek žáků mají i v Aši. „Do první třídy letošního roku nastoupilo 156 dětí. V loňském roce to bylo 158 dětí, takže oproti loňskému roku ubyly dvě děti," řekl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

V menších obcích na Sokolovsku dělají vše pro to, aby se třídy pro prvňáky otevřely. Například v Březové se staví nové bydlení a vedení města tak chce přilákat mladé lidi, kteří si založí rodinu. Podle starosty Miroslava Boudy se to projevilo pozitivně. V současné době se jedna třída prvňáků blíží k počtu třiceti.

Má však mírné obavy z budoucnosti, kdy menším obcím moc nenahrává současný trend mladých. „Myslím si, že v této době všeobecně vládne trend upřednostňování kariéry před vlastními dětmi," říká Bouda. Mluví také o tom, že mnozí hledají školu jinde z důvodu zaměstnání či speciálních tříd ve školách.

Také v Lomnicí hlásí tamní starosta Miloslav Matoušek odhodlání udržet první třídu. Mají 18 prvňáčků, což je podle něj na obec s 1250 obyvateli hodně. „Pro krajský úřad je to však malé číslo. Lomnice proto na učitelku finančně přispívá," říká Matoušek.

Podle údajů z krajského úřadu v loňském školním roce nastoupilo do prvních tříd 3018 žáků. Při letošním zápise měly školy 3190 dětí a dalších šest stovek těch, co přišli po odkladu. Konečné číslo z prvních ročníků bude známo až koncem září.

Náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup však radost z vyšších čísel mírní. „Občas se vyšší počty objeví, ale tato čísla nemají trvalý charakter," uvedl Sloup. Podle něj je trend poslední doby spíše opačný a školáků je méně nejen v malých obcích, ale i ve městech. (bur, roc, mák)