„Jde o takzvanou dobovku, historický seriál. Vzhledem k vývoji města se v něm už všechno natočit nedalo, a tak jsme museli hledat jiné lokace. Například Žatec nebo Karlovu Studánku. A podobné je to i se sousední Kyselkou. Ta byla pro natáčení naprosto nepoužitelná," uvedl vedoucí produkce seriálu Roman Bartoníček.

Seriál mapující osudy Heinricha von Mattoniho vzniká už od loňska v téměř dvou stovkách lokací a natáčí se či bude natáčet na čtyřiceti místech. V Karlových Varech pobývali filmaři minulý týden od středy do soboty. Natáčelo se na kolonádách a v historické části lázeňského města. V poslední natáčecí den obsadili filmaři Dvořákovy sady.

„Na place bylo kolem šedesáti členů štábu, herci a více než stovka lidí z komparzu. Odtud se přesouváme do Prahy a pak na další místa. Natáčelo se také v Rakousku a nejspíše přijde na řadu i mořské pobřeží v Německu," dodal Bartoníček.

„Seriál prochází třemi módními obdobími celou druhou polovinou 19. století. Takže začínáme v biedermeieru, přes typický český honzík a končíme v secesi. To je 60 let života, kdy se třikrát výrazně změnil styl odívání celé společnosti. Je to proto velmi náročné během jednoho dne musíme styl i několikrát změnit," řekla kostýmní výtvarnice Andrea Králová. Dobové oděvy museli kostyméři na míru upravovat i stovkám komparzistů, kteří si v seriálu zahrají.

„Životní příběh Heinricha von Mattoniho je velmi zajímavý, bouřlivý, plný zvratů. To je pro mě na tom natáčení asi nejzajímavější," řekl David Švehlík, který ztvární hlavní roli v jedné ze tří životních etap, jež se v seriálu objeví. Jeho otec Alois Švehlík si zahraje starší verzi Mattoniho. Se synem se tak „na place" nepotkají. V roli Mattoniho jako sedmnáctiletého mladíka se objeví ještě Jáchym Novotný.

Natáčení seriálu Já, Mattoni by mělo být dokončeno v červenci příštího roku, na televizní obrazovky se dostane v září 2016.