„Děje se tak v rámci našeho programu „Dárek městu“, řekl Martin Čop z Armády spásy. „Myslíme si, že lidé, kterým pomáháme, musí dostat šanci ukázat svůj líc. Jsou ochotni také dávat,“ dodal.

Někteří lidé, kterým Centrum sociálních služeb pomáhá, jsou podle něj jistě dlužníky společnosti a podobné akce jsou pro ně příležitost tento svůj dluh splácet. „To neznamená, že každý člověk na okraji společnosti nebo v nouzi musí být takovýmto dlužníkem. Ani společnost vždy nefunguje, jak má, a je zřejmé, že podmínky a dispozice ke spokojenému a úspěšnému životu nejsou všem lidem do kolébky rozdány stejně štědře,“ dodal Čop.

Středečního úklidu se zúčastnilo kolem deseti klientů. „Zájem byl i větší, ale rozsah uklízené lokality tomuto počtu vyhovoval,“ doplnil Čop.

Pracovní aktivity klientů jsou běžnou součástí sociálních služeb poskytovaných centrem. Mají za cíl udržovat a rozvíjet pracovní návyky a zodpovědnost jejich uživatelů. Ty běžné zahrnují zejména úklid prostor využívaných samotnými klienty. Podle Martina Čopa jsou však někteří klienti ochotni se dobrovolně účastnit i nadstandardních pracovních aktivit, jako je „Dárek městu“.

„Odměnou je jim především dobrý pocit. Pak také snídaně, minerálka a oběd zdarma, nikoli však plat. To jistě není mnoho. Doma bychom pomocníku na zahradě nedali méně. Někteří mají práci a přesto ve volném čase jdou, jiní práci nemají a jdou proto, že chtějí dělat alespoň něco,“ dodal ještě Čop.

„Jako křesťanská organizace oceníme modlitby za naši práci a za změny v životech našich klientů. Uvítáme také finanční podporu firem a veřejnosti, protože organizace a technické zajištění jedné úklidové akce stojí Armádu spásy okolo 5 000 korun. Občané města Karlovy Vary nám mohou též průběžně zasílat na náš e-mail martin_cop@armadaspasy.cz tipy na zanedbané lokality a další problémová místa města, kde bychom mohli zkusit užitečně zasáhnout. Bez zpravodajů to nebude úplně ono,“ uzavřel Martin Čop.