Reálně, po odečtení inflace, stoupla o 2,8 procenta. Karlovarský kraj zůstává ve výši průměrné mzdy na posledním místě mezi kraji.

Vyplývá to ze včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Průměrná mzda v Česku byla ve sledovaném období 26 287 korun.

Meziročně si zaměstnanci v Karlovarském kraji polepšili ve druhém čtvrtletí o 768 korun. Průměrná mzda jim sice rostla více než v jiných krajích v České republice, přesto je karlovarský region jediným, kde nedosahuje 23 000 korun.

V sousedním Plzeňském kraji průměrný výdělek stoupl na 25 396 korun, v Ústeckém kraji je 23 696 korun. Nejvyšší mzdy jsou v Praze, kde je průměrná mzda 33 714 koruny, což je o více než 10 000 více než v Karlovarském kraji.

Na nízké průměrné mzdě se v Karlovarském kraji podílí hlavně velké procento lidí, kteří pracují ve službách. Tradičně vyšší jsou výdělky hlavně u Sokolovské uhelné, ale i dalších průmyslových firem.

Karlovarský kraj je také jediným regionem, kde ve druhém čtvrtletí klesl počet zaměstnanců. Aktuálně jich statistici evidují v kraji 87 000, což je meziročně o 400 méně. Počet zaměstnanců se ale snižoval už v předchozích čtvrtletích.