Více se o případu naopak rozpovídal bývalý pracovník Útočiště. Jak řekl Deníku, policie ho prý podezřívá, že budovu zapálil on. Tomu se však brání. Jméno muže redakce zná. Kvůli jeho bezpečnosti ho však nezveřejní.

„Dům v Liboci vyhořel, protože v jedné místnosti byl trezor. Ten někdo vypáčil. Vedle něj pak zanechal sprejem nápisy - Vrať co máš. Kriminálka mi to ukazovala na fotkách. A víte, o co jde? Všechno je to spojené se záznamy, které jsem pořídil. Natočil jsem prodej drog v Chodově. A ti lidé teď po mně jdou,“ zopakoval několikrát bývalý pracovník Útočiště. „Je možné, že mě policie sebere a já už nebudu moci mluvit. Říkali mi totiž, že na mě toho mají už tolik, že by mě mohli dát do cely předběžného zadržení,“ řekl rozrušeně.

„Já jsem se na Liboci dopustil rozkrádání majetku. To ano, měl jsem zodpovědnost a kompetence, takže jsem vzal materiál, prodal ho, ale nezaúčtoval. To se všechno provalilo a ještě další věci. Nic jsem ale nezapálil. To ne,“ ohradil se muž.

Není to však poprvé, co prostory, které Útočiště užívá, někdo zapálil. Podobné to bylo v září, kdy začala hořet poradna v Chodově. „Také tady byl vypáčený trezor. Bylo tam tisíc korun ve dvackách. Co myslíte, že hledali? Peníze? Ne. Záznamy, oni věděli, kde jsou. Pak začaly chodit výhrůžné SMS. Následně se někdo pokusil zapálit i sídlo v Sokolově. Na parapet prý dali flašku s benzinem a chytlo okno, ale barák nevyhořel. Policie to všechno ví, ale myslí si, že jsem to všechno zapálil já. Protože jsem prý chtěl zakrýt ty rozkrádačky,“ prohlásil.

Objekt v Liboci sloužil v minulosti jako škola. Útočiště na jeho opravy postupně shánělo peníze. Ubytovací kapacita byla připravovaná pro 15 až 18 lůžek. Středisko zde chtělo také nabízet výchovné a volnočasové aktivity či poskytovat sociální poradenství. Zrekonstruovaný objekt byl těsně před kolaudací. Pak ho ale v noci, na přelomu listopadu a prosince, zachvátil oheň. Podle znalců škoda činí 3,5 milionu korun.

„Víme, že v Liboci došlo k úmyslnému zahoření a vloupání. Máme několik verzí, kterými se při vyšetřování zabýváme. Bližší informace ale z taktických důvodů nemůžeme sdělovat. Pachatel je zatím neznámý, ani jsme doposud nikoho neobvinili,“ uvedla mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. Také potvrdila, že se na zdech vyhořelého domu v Liboci skutečně výhrůžné nápisy objevily. Fotografie z místa činu má k dispozici také Útočiště. Ze snímků je možné číst: Jdu po tobě, dávej pozor, chci do jednoho tejdne, znič neb si KO, si mrtvej.

„Situace je teď pro nás velice těžká. Vzdát naši práci ale nechceme,“ řekl odhodlaně ředitel Útočiště Antonín Srb. Současně sdělil, že jednoho ze svých pracovníků sdružení muselo propustit právě v souvislosti se zpronevěrou. „Více ale nemohou říci, čekáme na výsledek vyšetřování,“ konstatoval Srb.

Aktivista Útočiště vyhlásil válku drogovému podsvětí

Do otevřené války s drogovým podsvětím v Chodově se pustil dnes již bývalý pracovník Útočiště. Jeho náplní bylo radit lidem, jak se zbavit závislosti, a pomáhal jim začít nový život. Ten si ale sám zničil. Vkročil totiž na scestí, kde se setkal s násilím a nelítostným vyhrožováním. Alespoň sám tvrdí, že se pokusil zdiskreditovat prodejce drog, kteří prý v ulicích Chodova nabízeli dětem nebezpečné látky. Jeho špionážní taktiky však dealeři odhalili a začali se mu mstít. Nyní se muž snaží nashromáždit veškeré možné důkazy a ukázat na lidi, již zamořují město pervitinem. Má pravdu, nebo se snaží fabulovat a zastírat své vlastní životní eskapády?

„Znám jména hlavních drogových es v Chodově. Ty jsem také nahlásil kriminálce. Navíc jsem je natočil na mikrokameru, jak prodávají holky, drogy a falešná eura. Měl jsem celkem sedm záznamů. Jak říkám, je to organizovaný zločin, kde je namočeno více jak osm osob. Nejhorší je, že prodávají drogy nezletilým, čtrnáctiletým dětem. Bohužel, při jednom natáčení jsem udělal blbost, oni si zařízení všimli a napadli mě,“ popsal začátek války s podsvětím bývalý aktivista Útočiště. „Když se pak dozvěděli, že jsem z Útočiště, tak vyhořela poradna v Chodově. Dokonce jsme u nás doma měli šutr v okně. Někdo ho tam večer hodil. To byla jejich výstraha,“ pokračoval ve vyprávění.

Aby dokázal svoje tvrzení, ukazuje muž poranění na hrudi a rukách. „Podívejte se, jak mě napadli. Mám i lékařskou zprávu, že mě pořezali střepy. To ale není všechno. Asi před dvěma měsíci jsem šel večer ven a najednou jsem dostal železnou tyčí do hlavy. Byla to taková rána, že ze mě crčela krev. Lékař mi říkal, že kdybych dostal ještě jednu do obličeje, tak bych byl mrtvý,“ svěřil se.

Během rozhovoru je značně neklidný, přechází nervózně po místnosti, a když se zastaví u okna, pátravě sleduje projíždějící auta. Má očividně strach. „Psychiatr mě vyšetřil s tím, že netrpím žádnými bludy ani halucinacemi. Můj vnitřní neklid pramení ze strachu o vlastní bezpečí a rodinu,“ vyčetl z lékařské zprávy. Následně přichází s dalším přiznáním. „Ano, sám jsem si drogu vzal, bylo toho na mě totiž moc. Teď už ale nic neberu. Nyní užívám léky na uklidnění,“ sklopil pokorně oči.

Odvážné je i jeho další tvrzení. „V Chodově se vaří pervitin. Kde to dělají, nevím, je to ale na dvou místech. Prodej pak obstarává asi pět lidí,“ zdůraznil.

Sokolovský deník oslovil policii, aby zjistil, nakolik je situace v Chodově závažná. „Dotyčný muž přes linku 112 několikrát předal informace o drogové problematice v Chodově. Kriminalisté to pokaždé prověřovali, ale nikdy se nic nepotvrdilo. Oznamovatel se ani nedostavil na předem smluvené místo, kde by informaci doplnil. Také nedodal důkazní materiál, který slíbil. Ani žádné záznamy. Několikrát byl i na policii a vypovídal. Není ale ochoten své informace dotáhnout do konce. Komunikace s ním je náročná a komplikovaná,“ sdělila mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.

O tom, že v Chodově bují drogy, je přesvědčený také například Daniel Slavík, který v letech 2000 až 2007 střídavě pracoval jako terénní pracovník zabývající se drogovou problematikou. „Měl jsem pár klientů, kteří byli napojeni na Chodov. Právě o tomto městě se dá říci, že bývalo místem s největší koncentrací drog v okrese. To znamená hodně dealerů a domácí vařiči, kteří vyrábějí pervitin skoro na koleně. Jsem přesvědčený, že od té doby se toho moc nezměnilo,“ řekl Slavík.

Téma není neznámé ani zdejším strážníkům. „To, že drogová problematika je velmi aktuální otázka, a to především i v Chodově, samozřejmě víme. V minulosti jsme spolupracovali s policií při realizaci nejrůznějších zákroků a opatření,“ reagoval velitel Městské policie v Chodově Ladislav Staněk. „Myslím si, že Chodov nemá o nic větší problém než jiná města v České republice. S dealery jsme se tu nesetkali, ale věřím, že i ti se tu pohybují,“ podotkl k tématu předseda občanského sdružení Khamoro v Chodově Emil Voráč.