„Otevíráme první část cyklostezky, která propojila Doubravu s Bad Elsterem a povede dále do Oelsnitz ve Vogtlandu," uvedl na slavnostní akci starosta Aše Dalibor Blažek. Na české straně vznikl úsek 1,2 kilometru dlouhý, Německu přibylo v této etapě necelých 20 kilometrů.

„Pro město Aš má vznik cyklostezky význam hned ze dvou důvodů. Tím prvním je podpora rozvoje cestovního ruchu a tím druhým pak fakt, že cyklostezka vede údolím potoka, tedy víceméně po rovině, což je na Ašsku výjimečný úkaz," doplnil.

Vybudování první etapy sice komplikovaly neočekávané situace, jako například červnové povodně nebo přemísťování chráněných živočichů. Projekt vyšel zhruba na 5,5 milionu eur, z toho na půl milionu eur vyšlo vybudování na české straně, zbytek stála stavba v Německu. Spolufinancovala ho Evropská unie z programu Cíl 3.

„Jsem vášnivý cyklista," řekl Radek Malý z Aše. „Proto jsem si nemohl dnešní otevírání stezky nechat ujít. Jsem rád, že tady cyklostezka vznikla, a doufám, že ji budou cyklisté využívat," uvedl.

„Jsem zvědavá, jak se po cyklostezce pojede," řekla předtím, než všichni přítomní vyjeli na cyklostezku, jedna z přítomných cyklistek. „Vážně se moc těším. Doufám, že tady nejsem naposledy," dodala.