„V současné chvíli jsou pouze dvě možnosti, jak financovat budoucí dům se sociálním bydlením," uvedla Jitka Pokorná, starostka Nové Role.

„Buď se dům pronajme soukromníkovi, nebo se vytvoří příspěvková organizace a i díky možnému silnému partnerovi, karlovarskému magistrátu, zůstane dům pod našimi křídly," dodala starostka s tím, že poslední varianta je jí více blízká.

U pronájmu se radnice Nové Role nejvíce bojí, že budoucí provozovatel by více zohledňoval kvantitu před kvalitou. „Mohli bychom ztratit kontrolu nad poskytovanými službami i přesto, že bychom to zcela jistě ukotvili ve smlouvě," konstatovala Pokorná.

Druhý návrh by zatížil městskou kasu a to starostka nechce. Proto s nabídkou spolupráce oslovila karlovarský magistrát. Primátor Petr Kulhánek se už do zmiňovaného objektu vypravil. „Starostka nám objekt ukázala s tím, že nám nabídla i možnost využití kapacity pro karlovarské občany. Zatím čekáme na finanční rozbor a poté budeme o celé věci rozhodovat," řekl primátor.

V současné době si nechává novorolská radnice vypracovat studii, aby se přesně vyčíslily náklady na rekonstrukci budovy. „Předběžná čísla zatím mluví o dvanácti až čtrnácti milionech korun," sdělila Pokorná.

Novorolská radnice také předala dopis na ministerstvo sociálních věcí, protože podle nových směrnic ministerstva se nebudou dotovat nově otevřené budovy pro seniory.

Otázka, jestli se dům pronajme, nebo zůstane pod dohledem Nové Role, teď leží především na bedrech karlovarského magistrátu. „Pokud nám sdělí, že do toho s námi půjdou, bude rozhodnuto. Když by to nevyšlo, museli bychom dům pronajmout," konstatovala Pokorná.

Před půl rokem, kdy začal odkup domu, se k budoucímu pronájmu přihlásili už tři zájemci. „Moc bych si přála, aby to vyšlo a dům jsme spravovali my, ale uvidíme, jak to celé dopadne," dodala na závěr Jitka Pokorná.