S příchodem roku 2013 čeká náš kraj několik změn, týkajících se například zvýšení cen vodného a stočného, či nový lázeňský statut města Karlovy Vary, který je od 1. ledna v platnosti. Lidé si tak letos za vodu připlatí až šedesát korun a v lázních si nenakrmí holuby.

„Schválení statutu je důležité nejen pro Karlovy Vary, ale také pro další lázeňská města v Česku. Nový statut je základním nástrojem pro ochranu toho nejcennějšího, co máme. Tedy léčivých pramenů a prostředí lázní," konstatoval primátor Petr Kulhánek.

Přestože byl původní statut z roku 1956 několikrát novelizován, obsahoval některé nejasnosti.

Norma například už zakazuje výstavbu garáží a dálnic na vnitřním území lázeňského místa, vjezd vozidel na kolonády a přilehlé veřejné prostory či blikající a zvukové reklamy nebo ohňostroje jen s výjimkou silvestrovských. Podle nového statutu nelze v lázeňském centru krmit holuby, kouřit a chovat hospodářská zvířata.

„Po schválení statutu by se už nemělo stát, že ve městě někdo postaví nevhodné objekty, jako je například garážový dům u Imperialu," dodal náměstek primátora Jiří Klsák.

Statut stanoví mimo jiné omezení pro technologie překračující limity emisí znečišťujících a pachových látek či umísťování staveb a provozů, kterými by trvale klesla výměra parků a ploch vzrostlé zeleně.

Další změnu mohou lidé očekávat v souvislosti se zvýšením cen stočného. Nárůst cen schválili zástupci členských obcí na zasedání valné hromady sdružení v pátek 7. prosince. Zdražuje se přitom pouze stočné, vodné zůstává na úrovni loňského roku. Průměrný spotřebitel z domácnosti tak za vodu vydá v roce 2013, pokud bude sazba DPH zvýšena na 15 procent, zhruba o šedesát pět korun ročně navíc. „Tento cenový vzorec sice nutí provozovatele k poměrnému snižování provozních nákladů, ale zároveň požaduje každoročně zvyšovat v ceně vodného a stočného její část určenou na investice do majetku vodovodů a kanalizací. Neustále se zpřísňující legislativní předpisy si tak vyžadují další investice," vysvětlil Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací KV.