Letošní rok by se dal v Chebu označit rokem demolic. K zemi už šel bývalý klášter na Spáleništi, co nevidět by se mělo začít s bouráním kasáren na Zlatém vrchu a demolice čeká i objekty v Májové ulici. A právě pozemek pod naposledy jmenovanými stavbami budil ve městě kontroverzi. Během léta by po nich ale nemuselo být ani památky.

„Vrchní soud povolil objekty zbourat," potvrdila chebská místostarostka Daniela Seifertová.

Pozemek vlastní město, podnikatel z Kladna zase stavby. Jde o modrý dům a bývalé rychlé občerstvení. Ty byly zastupiteli v 90. letech schváleny jen jako dočasné stavby. Majitel objektů se v roce 2013 obrátil na město s tím, že by rád koupil i lukrativní pozemky pod nimi, a to za 3300 korun za metr. Stavby by zdemoloval a na jejich místě postavil polyfunkční dům s lékárnou, obchody, kancelářemi a byty. Proti tomu se ale postavili obyvatelé blízkého panelového domu, poté i většina zastupitelů. K prodeji tak nedošlo.

Město Cheb poskytne na demolici dva miliony exekutorskému úřadu. Finance pak bude vymáhat po majiteli domů, který měl demolici provést sám. „I když samozřejmě víme, že pravděpodobnost, že se nám peníze vrátí zpět, je malá," podotkl Navrátil.

A co bude s pozemkem? Podle starosty s ním město zatím nemá žádné plány. „Počítáme s tím, že zde proto bude zatravněná plocha," dodal. (sim, čtk)