Radnice proto vydala varování, ve kterém nabádá majitele, aby své čtyřnohé svěřence měli pod zvýšeným dozorem. Na pozoru by se měli mít také rodiče na vycházkách s malými dětmi.

„Občany jsme upozornili, že se množí počet podezření na úmyslné otravy psů. Největší intenzita útoků případného traviče je zaznamenána v lokalitě vedoucí od ulice Švermova směrem ke garážím nad TS a dále k Hornické ulici," informoval habartovský místostarosta Aleš Plevka s tím, že stoprocentně potvrzená je zatím jedna úmyslná otrava. „Otravu jedem jsme potvrdili u jednoho psa pitvou. Podezření bylo i na další otravy, ovšem náklady na laboratorní potvrzení jsou poměrně vysoké, ne každý tedy tuto možnost využije," potvrdil habartovský veterinář Jan Kubát.

Pejskaři by se tedy zejména v inkriminovaných lokalitách měli mít obzvlášť na pozoru. „V případě podezření na otravu psa neváhejte kontaktovat obvodní oddělení Policie ČR. Již došlo k podání jednoho trestního oznámení na neznámého pachatele. Policie nyní převzala celou věc k řešení, ale bude to zřejmě běh na delší trať," uvedl Aleš Plevka s tím, že zvýšená opatrnost je namístě i na vycházkách s dětmi. Záležitostí se podle něj bude na dalším zasedání zabývat i rada města. A jaká je tedy vhodná prevence? „Majitelé by neměli psy nechat volně pobíhat a případně dávat dobrý pozor, zda jejich svěřenec nezbaštil něco, co neměl. Pokud už k tomu dojde a pes na ulici skutečně něco sní, měl by se páníček snažit zjistit, co to bylo," radí Jan Kubát.

Pokud majitel pojme podezření, že se mohlo jednat o otrávenou návnadu, měl by se podle veterináře snažit vyvolat u psa zvracení. „Příznaky otravy potom závisejí na tom, jaký typ jedu pes pozřel. Typicky je to zvracení a průjem, na které běžné ošetření nezabírá a naopak mají tendenci se stupňovat. V takovém případě je namístě vyhledat veterinární pomoc," vysvětluje Kubát. Podle něj ale není důvod k panice. „Ne každé zvracení nebo průjem u psa jsou příznakem otravy. Není důvod vyvolávat hysterii," uzavřel.