Magická hranice padesátitisícového krajského města padla, v Karových Varech podle sčítání žije 49 tisíc 870 obyvatel, a s ní klesl počet členů karlovarského zastupitelstva. Místo dosavadních osmatřiceti jich bude o městských záležitostech zřejmě rozhodovat pouze pětatřicet.

„Pravidla určují rozmezí od patnácti do pětatřiceti zastupitelů. My jsme se rozhodovali mezi třiatřiceti či pětatřiceti zastupiteli a o jeden hlas v radě prošla druhá varianta," uvedl primátor Petr Kulhánek (KOA).

Zvolený zastupitel pobírá za tuto funkci pětadvacet tisíc korun ročně. Úspora města tak bude podle primátora marginální. „Pětatřicetičlenné zastupitelstvo je dostatečně početná skupina lidí, která může kompetentně rozhodovat," míní primátor Kulhánek. Návrh už projednaly i zastupitelské kluby a pouze ALTERNATIVA navrhla, aby byl počet zastupitelů jednatřicet. Konečné slovo, kolik volených zástupců budou pro příště Karlovy Vary mít, bude mít květnové zasedání karlovarských zastupitelů.

Počet obyvatel Karlových Varů se snižuje dlouhodobě. „To je ale trend v celé České republice. V neprospěch lázeňského města hovoří také absence vysoké školy a tím odliv vzdělaných mladých lidí, kteří se ze studií většinou zpět už nevracejí. Dalším významným faktem je rozvoj satelitních měst v okolí. Za fatální ale odliv lidí z města nepovažuji. Bydlejí sice jinde, ale v Karlových Varech většinou stále pracují," doplnil primátor.

Město se muselo vypořádat i s odtržením svých čtvrtí začátkem devadesátých let, kdy se osamostatnily například Jenišov, Březová, Andělská Hora, Mírová, Hory či Otovice nebo Dalovice.

Přestože se Karlovy Vary snažily tyto samosprávy přesvědčit, aby se k městu znovu připojily, odmítly. „Jednám o tom permanentně, ale většinou marně. Tyto obce si své autonomie velmi váží," uvedl Petr Kulhánek. To potvrdil i starosta Jenišova Ivan Truksa. „Nemáme to v plánu, určitě ne toto zastupitelstvo," zdůraznil.

Určité snahy o odtržení projevila v minulosti i Stará Role. Zdejší lidé si stěžovali na nezájem magistrátu a nedostatek investic města do této patnáctitisícové čtvrti. Karlovy Vary, ačkoliv jsou statutárním městem, totiž nemají na rozdíl například od Plzně obvody a o ten právě Starorolští usilovali. Získali by tak určitou nezávislost. Tyto snahy už ale podle náměstka Jaroslava Růžičky ustaly a rozvoj této čtvrti tato městská koalice už zahájila. Do obnovy této čtvrti plynou desítky milionů korun. Karlovy Vary plánují investice i do svých dalších čtvrtí. Například do Počeren, Sedlece či Cihelen.