Tragicky mohou skončit zimní radovánky pro ty, kteří se v těchto dnech vydají na zamrzlé vodní plochy. Současné nízké teploty hluboko pod bodem mrazu mnohé lidi lákají k pravým zimním radovánkám. Ale je tu velmi důrazný vzkaz od vodohospodářů, který může mnoha lidem zachránit život.

„Pozor! Není led jako led. Zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí. Jde zejména o činnost proudící vody pod ledem, která lokálně významně zeslabuje ledovou celinu, a také o nebezpečí vzniku takzvaného ledochodu. Je tak velice snadné se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami," říká tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Rovněž i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze prý srovnat s lavinou, není úniku. A další velké pozor. K tomuto ledochodu často dochází i při teplotách minus 10 ° Celsia. „Zde tedy platí jednoznačné opatření – nevstupujte do koryt vodních toků. Riskujete tím svůj život," varuje Svejkovský.

Další ledové plochy vznikají na vodních nádržích a rybnících. S tím jsou spojena další rizika. I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny, a ledová vrstva tak visí ve vzduchu. Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší. I zde je nejlepší prevence, a to nevstupovat na zamrzlé plochy.

Před třemi lety se zcela poprvé otevřelo veřejnosti v zimě největší sokolovské koupaliště Michal. Při panujících a tehdy hlavně dlouhodobých mrazech provozovatelé změnili plochu v kluziště. Vstup na vlastní nebezpečí. Loni však provozovatel koupaliště vypustil kvůli cerkáriím a teprve během ledna ho plánuje napustit. „Letošní zimu bruslení nebude, i když zájem lidí o něj by byl," potvrdil jednatel koupaliště Karel Kotous. „Já dávám přednost bruslení na zimních stadionech," říká Ladislav Minařík z Kraslic.