Desítky pneumatik, nábytek, části z rozebraných aut nebo i běžný odpad. To vše se povaluje v některých částech Krušných hor. Příkladem jsou chráněná přebuzská rašeliniště, která se stávají zejména v létě terčem stovek neukázněných turistů. Ani zima však není výjimkou.

Jak Deník minulý týden informoval, kdosi vytváří černé skládky v okolí větrného parku v Jindřichovicích. Místní jsou pak zděšení černými skládkami v bývalém čedičovém lomu mezi Jindřichovicemi a Rotavou.Právě z bývalého lomu, který je s dosavadní hloubkou šestačtyřicet metrů zřejmě nejhlubší v České republice, se naskýtá pohled na unikátní krušnohorskou přírodu. Je z něj vidět na samotné hřebeny hor a lidé sem často míří za klidem a koupáním v čisté, podle laboratorních výsledků dokonce pitné vodě. Jenže v okolí lomu se objevují černé skládky. Obec Jindřichovice přitom loni na podzim nechala celé prostranství vyčistit od nepořádku.

„Moc dlouho to ale nevydrželo," krčí rameny starostka Jindřichovic Anna Polívková. Obec už se nedávno podle jejích slov nemohla dívat na to, jak bývalý lom a okolí vypadají. Radnice ho proto od soukromého vlastníka za téměř 120 tisíc korun koupila. Na cestu pak instalovala závoru a do okolí kameny, aby se auta přes ně nedostala. Ani to však nepomohlo. „Našli si polní cestu a jezdí tam s odpadem dál," upozornil Rudolf Kovařík z občanského sdružení Rosnatka, které se v Krušných horách stará o tamní unikátní přírodu a chráněné živočichy.

„Obec nádherně lom vyčistila. Byla radost se tam jít projít a v létě třeba i vykoupat. Teď jsem byl v šoku z toho, co tam kdo navezl," řekl Kovařík. Ukázal přitom na množství pneumatik a odhozeného nábytku. Vše bude muset nechat obec na své náklady zlikvidovat. Dopadnout pachatele bude zřejmě těžké. Napomoci tomu ale dále mají fotopasti, které tam prostor střeží čtyřiadvacet hodin denně a jsou schopny zaregistrovat pohyb i v noci. Osvědčily se například lesníkům na Kraslicku, kteří takto odhalili řadu zlodějů dřeva.

Místní nicméně doufají, že situace se zlepší. Areál Jindřichovice pronajaly potápěčskému klubu, a tak doufají, že ti si ho dobře pohlídají.