Na loďkách se den před slavnostním odemykáním vodácké sezóny na řeku vydala padesátka dobrovolníků, vybavených pytli na odpad, rukavicemi a svačinou. Postupně vyčistili úsek dlouhý 14 kilometrů. Letos se do čištění pustili už popáté.

„Rozhodně jsme ale nestihli vyčistit vše. Bereme vždy hlavně to, co je vidět. Víc bychom nestihli,“ říká Hana Červenková z půjčovny lodí Dronte v Kynšperku nad Ohří. Zaráží ji, jak moc lidé řeku znečišťují. Kromě pneumatik a plastových lahví už v ní našli třeba jízdní kolo, nárazníky nebo kapoty od aut, ale třeba také dopravní značky, cedule, a dokonce i důlní vozík. „Není pravda, jak si někteří myslí, že Ohři znečišťují jen vodáci. Jsou to také lidé, kteří žijí v jejím okolí. Jde například o zahrádkáře,“ poznamenala.

Loni dobrovolníci naplnili odpadky dva kontejnery. V sobotu byla situace obdobná. „Ti, co řeku znečišťují, by si měli uvědomit, že řeka není odpadkový koš,“ doplnila Červenková.

S tím souhlasí i vodák Antonín Laslop, který se se svými přáteli vydal na vodu a pustil se s nimi do čištění. „Máme rádi přírodu, proto jsme se vydali Ohři čistit. Je to zapotřebí, protože když člověk řeku sjíždí, tak je znechucený tím, jak je špinavá kvůli bezohlednosti lidí,“ řekl.

Na raftech se dobrovolníci vydali z Kynšperka nad Ohří a skončili v loděnici Dronte v Sokolově. Někteří v tábořišti zůstali přes noc a čekali na nedělní odemykání řeky v Lokti. Sezónu za hlasitého zdravení Ahoj zahájilo několik stovek vodáků.