Dohodu připravila Sektorová rada pro sklo, keramiku a zpracování minerálů. V Karlovarském kraji se dohoda týká Střední průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech, která například jako jediná v republice nabízí obor „Technologie silikátů“.

„Školu samotnou i toto tradiční odvětví průmyslu v našem kraji budeme podporovat i nadále. Stát by měl ale vytvořit lepší legislativní podmínky k tomu, aby zaměstnavatelé mohli vstupovat do vzdělávacího procesu a měli možnost definovat své požadavky, podle nichž by se například změnily osnovy. Zaměstnavatelé musí mít legislativní oporu pro to, aby si mohli žáky vytipovat, spolupracovat s nimi i s rodiči a připravovat si je podle svých potřeb,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) během slavnostního podpisu sektorové dohody.

„Je to jedna z prvních uzavřených sektorových dohod, k podpisu jsou připraveny další. Historicky poprvé se podařilo zangažovat firmy, školy a státní správu. Půjde o otevřené dohody, vstupovat do nich mohou další zaměstnavatelé,“ vysvětlil generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška.

Dohoda by mohla přivést nové žáky i do Střední průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech. Na této škole je výuka keramických oborů zajišťována nepřetržitě 140 let. „Na naší škole mohou žáci studovat dva obory - výtvarné zpracování keramiky a porcelánu a technologie silikátů, který se v republice jinde nevyučuje. V posledních třech letech se ale pro nezájem uchazečů neotevřela ani jedna třída. Přitom podle analýzy trhu práce v rámci sektorové dohody by byla roční potřeba v naší zemi 112 absolventů,“ řekla ředitelka školy Markéta Šlechtová.

„Z toho důvodu vítáme sektorovou dohodu. Naše škola momentálně spolupracuje se Sedleckým kaolinem, dlouhodobě pak s porcelánkami v Karlovarském kraji, ale i v Dubí, do všech těchto podniků se snažíme umístit naše učně. Bylo by přínosné, kdyby se zaměstnavatelé mohli podílet na revizi školních vzdělávacích programů,“ zdůraznila ředitelka Šlechtová.

Sektorovou dohodu podepsali hejtmani Karlovarského, Plzeňského a Jihočeského kraje, ředitelé zmíněných klíčových škol, dále pak zástupci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstva průmyslu a obchodu, představitelé ministerstva práce a sociálních věcí, Úřadu práce ČR, Národního ústavu pro vzdělávání, a zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komory ČR. „Firmy se spojí se školou, aby jí mohly pomoci například s náborem nových žáků pomocí letáků nebo Dnů otevřených dveří. Počítá se i s tím, že by žáci školy mohli i získat stipendia,“ řekl jednatel firmy Laufen CZ Miloslav Hambálek.