Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) už eviduje první případ na Chebsku. A varuje všechny občany, aby byli ostražití. Před čím?

Podvodník vydávající se za vedoucího pracovníka krajského pracoviště ÚZSVM v Plzni navštívil starší paní v jejím domě s tím, že v seznamech tak zvaných neznámých vlastníků publikovaných na webu ÚZSVM našel několik pozemků jejích rodičů. „Důchodkyni lživě informoval o nutnosti zapsat své nároky do katastru nemovitostí nejpozději do konce dubna letošního roku a požádal ji o peníze na zaplacení kolku nutného pro jednání s katastrálním úřadem. Další hotovost si chtěl vyzvednout při opětovné návštěvě v jejím domě s vysvětlením, že tyto prostředky bude potřebovat na jiné kolky," líčil případ Robert Hurt, mluvčí úřadu.

Podvodník si rovněž vyžádal rodné listy rodičů a informace o rodných číslech všech příbuzných majících nárok na tento majetek.

„Paní se později rozhodla totožnost údajného zaměstnance ÚZSVM telefonicky ověřit na chebské pobočce ÚZSVM. Zástupci úřadu po obdržení informace o takto očividně kriminálním jednání neprodleně informovali Policii České republiky. Podvodník byl díky tomu zadržen při návratu do domu postižené paní, kde si chtěl vyzvednout zbývající peněžní částku na vymyšlené kolky," doplnil Robert Hurt.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v souvislosti s tímto případem proto důrazně upozorňuje občany, že při pátrání po tak zvaných neznámých vlastnících nepožaduje žádné finanční prostředky na úhradu nákladů vzniklých při této činnosti.

„Zaměstnanci našeho úřadu rovněž osobně nenavštěvují jednotlivé potenciální majitele či dědice po majitelích nemovitostí vedených v seznamech neznámých vlastníků," konstatoval Hurt.

Podvodníci jen prostě využívají důvěřivosti občanů a stejně jako dnes už profláklí šmejdi se snaží na nich parazitovat.