Záchranná stanice handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě na Sokolovsku se zabydluje na novém místě. Zvířecí dobrovolníci z Drosery, která je jediná svého druhu v Karlovarském kraji, se přestěhovali z původního místa na Bublavě kvůli vzájemným neshodám s obcí. Díky novému domovu se stanice už zase plně věnuje záchraně zvířat a péči o ně. A práce má více než dost. „Letos jsme se postarali už o 320 zvířat. Nejčastěji se jednalo o dravce, jejich mláďata, která vypadla z hnízda, a třeba o ježky, kteří jsou letos hodně vyhládlí," říká zvířecí záchranář a správce stanice Vladimír Tomáš Smolík.

Na novém místě, které je od toho původního vzdálené asi kilometr, už stanice postavila voliéry pro zvířata, která tu nacházejí azyl. „Máme hotové technické zázemí, ošetřovnu, přípravnu potravy, oplocení, ale stále je ještě na čem pracovat," poznamenal. Do stanice už naváží zpět zvířata, o která se během stěhování starala jiná stanice. Část zvířectva měl přitom Vladimír Tomáš Smolík i doma. Těší ho, že se stěhováním stanice mu lidé pomáhali. Třeba studenti sokolovské integrované střední školy technické a ekonomické vyrobili voliéry. „Jsme na darech a pomoci veřejnosti závislí. Proto si cením každé pomoci," uvedl.

Drosera nyní chce dokončit práce právě na technickém zázemí. Pak přijde na řadu veřejnost. Ta byla zvyklá v původní stanici navštěvovat zvířátka, která byla umístěna v prezentačních voliérách. Ročně si tam našly cestu stovky dětí a celých rodin. „Chceme sehnat peníze na vybudování ekocentra, kam by mohli lidé chodit za zvířátky, jako tomu bylo dříve," sdělil Smolík. Ve stanici už ale lidé nenajdou mývalí rodinku. Tu totiž někdo ze stanice nepochopitelně vypustil. „Mývalové zcela jistě uhynuli, protože na volnou přírodu nebyli zvyklí," doplnil.

Záchranná stanice Drosera se už zase začíná postupně plnit. V péči zvířecích záchranářů skončilo hned několik káňat, sov nebo poštolek. Azyl tu také nově má párek psíků mývalovitých, kteří se mají čile k světu.