Skomírající Staré náměstí v Sokolově by mohly oživit farmářské trhy. Alespoň si to myslí vedení města i zastupitelé, kteří pro tento účel schválili pořízení pěti nových dřevěných stánků. Stát by měly v prostoru vedle kostela, a to celoročně. Město se zřejmě inspirovalo stánkaři ze Slovenska, kteří mají svoji základnu nedaleko náměstí. Ti v sezoně nabízejí u městské tržnice čerstvé ovoce i zeleninu a u jejich stánků se to jen hemží zákazníky. Zda by se i oni přesunuli, záleží prý jen na nich.

„Chceme oživit Staré náměstí pořádáním farmářských trhů. Šanci pronajmout si dřevěný stánek bude mít kdokoliv," potvrdil místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Historické centrum už dávno není centrem občanů. Ti se potkají spíše v obchodním centru Michal, kam jezdí většina místních i přespolních za nákupy. „Co se to děje se Starým náměstím? Samá herna, žádný pořádný obchod. Hudebniny, drogerie, knihkupectví pryč. Můžete nám, sokolovským občanům, sdělit, zda město chystá opravdu nějaké slušné oživení Starého náměstí?" ptá se jedna z obyvatelek.

Staré náměstí v Sokolově dokonce někteří lidé přirovnávají k vylidněnému válečnému Sarajevu. Je bez pohybu lidí, jako by prý byl ve věži kostela ostřelovač.
Farmářské trhy si napříč naším regionem už našly nezastupitelné místo. Města je letos uspořádají zase, někde i s vylepšením a novinkami. Nakupující láká pestrá nabídka zboží a záruka, že bývá čerstvé a kvalitní. Pak akceptují i vyšší ceny za výrobky.

Příkladem může být Kynšperk. Ačkoliv s pokračováním farmářských trhů loni nejprve váhali, nakonec trhy sklidily úspěch. „Jsme rádi, že jsme se nakonec rozhodli v konání trhů pokračovat. U veřejnosti se trhy konečně uchytily, takže na letošní rok plánujeme hned dvě vylepšení," prozradil starosta Kynšperka Tomáš Svoboda.

„Předně se chystáme změnit místo konání trhů. Od městského kulturního centra se přesunou na atraktivnější lokalitu u kostela. Tam bude navíc k dispozici přípojka k elektrice.
Druhou novinkou pak bude zhotovení deseti stánků, které budou přímo v majetku města. Trhovcům pak můžeme tyto stánky poskytovat nejen na farmářské trhy, ale třeba i o Vánocích a podobně," upřesnil Svoboda.